Після запровадження нового регулювання на фармринку з 1 березня, яке скасувало маркетингові угоди між виробниками та аптеками, ціни на ліки мали знизитися. Однак цього не сталося, навпаки, вони почали стрімко зростати.
Про це розповів член комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Юрій Заславський в інтерв’ю УНН.
За словами нардепа, вітчизняні виробники фармацевтичної продукції заявляли, що були змушені сплачувати аптечним мережам 40-60% від вартості препарату за маркетинговими угодами. Це впливало на відпускні ціни, тож українцям доводилося платити за ліки більше.
Заславський сказав, що у 2024 році фармвиробники підвищили ціни на свою продукцію у 2-2,5 раза, пояснюючи це нібито високими витратами на її просування.
Після того, як маркетингові угоди потрапили під заборону, українські виробники не знизили ціни на ліки, хоча їм більше не треба було сплачувати 40%-60%.
Які наслідки
Натомість аптеки, позбавлені доходу у вигляді маркетингових угод, змушені самостійно покривати свої витрати, зокрема, платити за оренду та комуналку. Як зазначив нардеп, націнки у 10-12% на рецептурні життєво важливі препарати, відтепер не вистачає. Тож аптеки збільшили націнки, відповідно ціни на ліки виросли.
"Якби ціни виробників просіли, якби виробники віднеслися до цього справедливо, то ціни би, звичайно, понизилися", – розповів Заславський.
Як приклад він навів ферментний препарат, який нещодавно купив за 250 грн, що на 50 грн дорожче, ніж в січні.
Нардеп також зазначив, що саме виробники активно формують наратив про “захмарні” аптечні націнки аж до 100-150%. Як вважає депутат, в такий спосіб заводи намагаються перекласти провину на роздріб.
Він також звернув увагу на те, що через втрату маркетингових угод знизяться надходження до держбюджету, бо раніше аптеки сплачували за такі надходження податки.
Контекст ситуації
За даними Державної податкової служби, українські фармвиробники у 2024 році сплатили трохи більше, ніж 4,5 млрд грн податків. Водночас дистрибʼютори у тому ж році принесли держбюджету понад 9,7 млрд грн.
У 2024 році дохід лише трьох найбільших фармзаводів сягнув майже 23 млрд грн, інформує Opendatabot. Зокрема, дохід “Фармаку” становив 10,7 млрд, а "Дарниці" – понад 6,8 млрд грн.
На цих і ще двох підприємствах у Києві правоохоронці провели обшуки наприкінці лютого. Слідчі дії, за інформацією УНН, здійснювалися в рамках кримінального провадження про можливе привласнення державних та бюджетних коштів посадовими особами фармвиробників.
За версією слідства, посадовці налагодили незаконну схему збуту лікарських засобів за завищеними цінами до державних і комунальних медичних установ. У результаті дій, які кваліфікують як зловживання службовим становищем і відмивання коштів, бюджет зазнав збитків у розмірі 3,15 млн грн.
П’ятьом особам у цій справі вже повідомлено про підозру за фактом легалізації (відмивання) коштів, одержаних злочинним шляхом.
Ціни на ліки в Україні
Як відомо, за рішенням Ради національної безпеки й оборони (РНБО), з 1 березня вартість ста найбільш популярних лікарських засобів вітчизняного виробництва мала знизиться на 30%. Як пояснив Віктор Ляшко, йшлося про ліки, які у 2024 році найчастіше купували в аптеках.
Пізніше Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило список вітчизняних препаратів, ціни на які мали знизитися. Згодом цей перелік було розширено.
За даними досліджень, 72% ціни препарату формує саме виробник.
Варто також зазначити, що держава не регулює відпускні ціни виробників ліків. Влада обмежує виключно націнки дистрибʼюторів та аптек.
