Болгарія вирішила подовжити на шість місяців строк, протягом якого уряд має завершити переговори щодо продажу Україні двох російських ядерних реакторів разом із супутнім обладнанням.
Про це інформує Euractiv.
Болгарія отримала ці реактори від компанії Росії “Атомстройекспорт” понад шість років тому. Та вони виявилися непридатними після того, як країна скасувала плани на зведення атомної електростанції “Белене”.
Зараз вони зберігаються поблизу Белене, чекаючи на продаж. Переговори з Україною тривають вже майже два роки та можуть бути завершені лише за умови, що уряд Болгарії досягне угоди про ціну не менше 600 млн євро. Саме таку суму Болгарська національна електроенергетична компанія сплатила російському “Атомстройекспорту”.
Візит спеціалістів з української компанії “Енергоатом” до Болгарії був запланований для перевірки обладнання АЕС “Белене”. Проте, воєнний стан в Україні вплинув на перебіг перемовин.
Європейська Комісія раніше заявила, що фінансування можливої угоди з продажу реакторів може бути забезпечене шляхом коштів, виділених ЄС для підтримки України.
Болгаро-українська угода відзначається своєю унікальністю. Зокрема, через те, що тільки Болгарія має в наявності два непотрібні їй російські реактори, в той час, як Україна є єдиною країною, здатною отримати з них вигоду.
Цього року Україна планує розпочати зведення чотирьох нових ядерних блоків на Хмельницькій АЕС. Два з них будуть оснащені російським обладнанням, яке Україна має намір імпортувати з Болгарії. Інші два – будуть реалізовані за допомогою технологій американської компанії Westinghouse.
Що передувало
Петро Котін, голова “Енергоатому”, раніше оголосив, що Україна має намір закупити два атомні реактори з Болгарії для розміщення на Хмельницькій АЕС.
Це рішення спрямоване на відновлення енергетичних можливостей, втрачених через захоплення Запорізької АЕС російськими військовими.
Підготовка майданчика для установки першого реактора на Хмельницькій АЕС запланована на червень. А пускові роботи планують розпочати протягом наступних 2-3 років.
