Президент України Володимир Зеленський розповів, як під час зустрічі у Білому домі намагався переконати президента США Дональда Трампа, що Росія значно перебільшує свої воєнні досягнення. Це відбивається на її вимогах, зокрема щодо "обміну територіями".
Про це український лідер розповів під час зустрічі з журналістами 20 серпня, повідомляють "Суспільне" та DW.
За словами Зеленського, з початку повномасштабної війни армія РФ окупувала не 69% відсотків Донецької області, а близько третини. Іншу третину росіяни захопили у період війни до 2022 року.
Тож, як вважає Зеленський, Росія блефує, стверджуючи, що до кінця цього року окупує весь Донбас.
“За майже чотири роки повномасштабної війни вони окупували третину Донецької області. І тому я пояснив, що теза, що до кінця року вони окупують наш Донбас — це все балачки. Щоб окупувати весь Донбас, їм потрібно ще майже чотири роки”, — заявив президент України.
Він додав, що пояснював Трампу ситуацію на полі бою на мапі, яку підготувала американська сторона для зустрічі в Білому домі.
Вимога передати під контроль Росії всю Донецьку область, за твердженням західних ЗМІ, є однією з вимог Москви для припинення бойових дій. Натомість РФ обіцяє припинити наступ в Запорізькій та Херсонській областях.
Окрім цього для угоди потенційно можуть запропонувати відхід російських військ з Харківщини та Сумщини. Однак, на думку українського президента, російська армія не здатна втримати позиції в цих областях.
Зеленський про вибори
Під час зустрічі з журналістами також йшлося про вибори в Україні. Ця тема виникла на тлі запитань про проведення виборів під час зустрічі в Білому домі. Тоді Зеленський обмежився лаконічним коментарем. Він зазначив, що Україна відкрита до виборів, але вони мають бути безпечними — під час війни не можна їх проводити.
21 серпня глава держави дав більш розгорнуту відповідь. За словами президента, він був би задоволений, якби вибори вже відбулися.
"Щоб вже закінчити з цією темою, тому що ця тема нічого не дає, окрім колотнечі та політичних закликів. Головне, щоб мені дали можливість закінчити війну, а не розкололи державу до цього. Це єдине прохання до всіх охочих [балотуватись]”, — сказав Зеленський.
Більше про зустріч у Білому домі
Як відомо, 18 серпня у Білому домі відбулися два саміти на найвищому рівні. Спочатку перемовини сам на сам провели президенти США та України. Пізніше до них доєдналася делегація лідерів ЄС.
Зеленський назвав двосторонню зустріч з Трампом “успішною”. За словами українського лідера, це була найкраща їхня розмова. Він також наголосив, що “чутливі питання” щодо обміну територій можуть бути обговорені лише під час тристоронньої зустрічі за участі президентів України, США та РФ.
На зустрічі Зеленський та Трамп обговорили гарантії безпеки для України й тристоронній формат переговорів з Путіним. Крім того, йшлося про ситуацію на полі бою та питання зброї. Український лідер зазначив, що фінансування переозброєння армії, зокрема у сфері протиповітряної оборони, стане ключовим елементом майбутніх гарантій безпеки.
