Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) припиняє функціонувати як окрема структура і тепер управління всіма програмами міжнародної допомоги буде передано під юрисдикцію Державного департаменту.
Про це йдеться в заяві держсекретаря Сполучених Штатів Марко Рубіо, яку опублікувало його відомство.
Він охарактеризував це як “кінець епохи урядової неефективності”.
За словами Рубіо, на програми зовнішньої допомоги з бюджету США було виділено більше ніж $715 млрд. Та перевірка виявила, що USAID не відповідає стандартам ефективності. Тепер контроль над іноземною допомогою перейде до Державного департаменту, який зосередиться на прозорості, стратегічному підході та досягненні результатів.
“Кожен долар платників податків має працювати на інтереси США”, – заявив Рубіо.
Він наголосив, що гуманітарна допомога й надалі залишатиметься важливою, але вона має чітко слугувати зовнішній політиці Америки.
Крім того, Марко Рубіо заявив, що зникне "веселка невідомих логотипів" на гуманітарних товарах, і залишиться лише один знак — американський прапор. Він підкреслив, що отримувачі повинні усвідомлювати, що допомога — це не безіменна благодійність, а внесок від американського народу.
Новий підхід, за його словами, передбачає перехід від моделі допомоги до моделі партнерства. Держсекретар наголосив, що робиться акцент на торгівлю замість подачок та інвестиції замість залежності.
Він навів приклад, що понад 89 мільярдів доларів, витрачених на країни Близького Сходу та Північної Африки, не призвели до зростання підтримки США в цих регіонах.
Також загальні витрати в секторі Газа та на Західному березі з 1991 року склали 9,3 мільярда доларів. Частина цих коштів була спрямована на організації, пов’язані з союзниками ХАМАС, що, за його словами, лише викликало нові звинувачення на адресу США замість вдячності.
Закриття USAID
24 лютого 2025 року адміністрація Дональда Трампа розпочала масштабні скорочення в USAID, які зачепили тисячі працівників.
10 березня держсекретар США Марко Рубіо оголосив, що після шеститижневого аудиту Державний департамент США офіційно припиняє 83% програм USAID. Агентство було розпущене, а більшість його працівників або відправили у відпустку, або звільнили.
20 березня Трамп представив план комплексного реформування програми міжнародної допомоги США. Він спрямований на концентрацію фінансування на пріоритетах, що відповідають геополітичним інтересам країни.
У травні Марко Рубіо заявив, що США більше не здатні розв’язувати всі світові проблеми та будуть діяти виключно в інтересах власної нації.
Водночас дослідження показало, що скорочення грантових програм USAID може призвести до понад 14 мільйонів смертей у країнах з низьким рівнем доходів.
