Україна та Росія здійснили початковий етап обміну військовополоненими, узгоджений у ході другого раунду переговорів, що відбувся 2 червня в Стамбулі.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Серед звільнених з полону — поранені та важкопоранені, а також бійці віком до 25 років.
Як зазначив Володимир Зеленський, процедура обміну є “доволі складною”.

“Розраховуємо, що будуть повністю реалізовані домовленості щодо гуманітарних питань, досягнуті в межах зустрічі в Стамбулі. Робимо максимум, щоб повернути всіх. Працюємо для цього на всіх рівнях. Маємо повернути додому кожного, хто в полоні”, — повідомив Зеленський.
За його словами, наступні етапи обміну триватимуть ще найближчими днями.
Кого обміняли
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими поінформував, що в межах цього етапу обміну на батьківщину повернулися військові з різних підрозділів: Військово-Морських Сил, Сухопутних військ, Сил територіальної оборони, Повітряних Сил, Десантно-штурмових військ, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та Держспецтрансслужби.

Усі звільнені належать до рядового й сержантського складу. Серед них — оборонці Маріуполя, які перебували в полоні понад три роки.
Це вже 66-й обмін військовополоненими за час великої війни. До цього від 2022 року з російського полону повернулися 5757 українців.

Більше про домовленості у Стамбулі
Після другого раунду переговорів, що відбувся 2 червня в Стамбулі, Україна та Росія дійшли згоди щодо обміну всіх тяжкопоранених і важкохворих військовополонених, а також усіх військових віком від 18 до 25 років.
Сторони вирішили зосередити увагу не на кількості, а на визначених категоріях полонених, домовившись діяти за принципом "всіх на всіх".
Крім цього, було досягнуто домовленості про передачу тіл шести тисяч загиблих з обох сторін. Українська сторона також передала РФ перелік кількох сотень дітей, яких було насильно вивезено до РФ.
Чому обмін переносили
Спочатку обмін планували провести ще минулих вихідних, однак цього не сталося. Президент Володимир Зеленський пояснив, що Росія не надала повного списку осіб для обміну, як це було обумовлено в Стамбулі. Він наголосив, що українська сторона продовжує робити все можливе для реалізації домовленостей, тоді як Москва маніпулює процесом.
Щодо репатріації тіл, сторони справді дійшли згоди, але конкретну дату не погодили. Натомість за словами українських представників, російська сторона проігнорувала узгоджений порядок дій і вдалася до самовільних кроків, які не були частиною спільного механізму.
У вихідні Росія заявила, що доставила до місця обміну першу партію тіл загиблих українських військових — нібито 1212 тіл. Представник російської переговорної делегації Олександр Зорін стверджував, що Україна відмовилася їх забирати. Державні російські ЗМІ навіть оприлюднили кадри з фурами-рефрижераторами, в яких начебто перебували тіла.
Однак заступник керівника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов спростував цю інформацію, зауваживши, що відео зняті не на місці обміну, а на території РФ.
Раніше у Координаційному штабі також повідомляли, що обмін тілами загиблих, про який йшлося під час останнього раунду переговорів у Стамбулі, має відбутися наступного тижня.
