Президент США Дональд Трамп заявив, що російський правитель Володимир Путін виконав домовленість щодо так званого “енергетичного перемир’я”.
Про це Трамп повідомив під час спілкування з журналістами у Білому домі.
За словами президента США, пауза в атаках тривала рівно один тиждень — з 25 січня до 1 лютого.
"Пауза була з неділі до неділі. Вона завершилася, і Путін сильно вдарив по них минулої ночі. Він дотримав свого слова. Один тиждень – це багато… бо там дуже-дуже холодно", — заявив Трамп.
Чи буде продовження "енергетичного перемир’я"
Відповідаючи на запитання журналістів про можливе продовження паузи в ударах по енергетиці, Трамп наголосив, що його ключова мета — завершення війни.
"Я хотів би, щоб він це зробив. Я хочу, щоб він закінчив війну", — сказав президент США.
Масований удар РФ у ніч на 3 лютого
У ніч на 3 лютого, коли температура опускалася до −25 °C, Росія здійснила комбіновану атаку по Україні із застосуванням ракет повітряного й наземного базування, а також ударних безпілотників. Сили протиповітряної оборони знешкодили 450 повітряних цілей із 521 запущених. Водночас зафіксовано влучання 27 ракет і 31 ударного БпЛА на 27 локаціях.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що після удару по енергетиці роботу української делегації на переговорах щодо мирного врегулювання буде скориговано.
Глава держави також наголосив, що Росія знехтувала проханням Сполучених Штатів і фактично перервала енергетичне перемир’я, завдавши потужного удару по Україні. Зеленський окремо підкреслив, що очікує реакції Вашингтона, адже припинення ударів по енергетиці було особистим проханням Дональда Трампа.
Передісторія домовленостей
Раніше Трамп заявляв, що особисто просив Путіна на тиждень припинити удари по українській енергетиці через сильні морози. 29 січня російські провоєнні Telegram-канали почали поширювати інформацію про нібито наказ не атакувати енергетичну інфраструктуру України, який начебто надійшов 28 січня.
Зеленський підтверджував, що українська переговорна команда обговорювала питання припинення ударів по енергетиці в Абу-Дабі.
Енергетична криза в Україні
Ситуація з життєзабезпеченням міст залишається напруженою через тривалі морози та наслідки попередніх обстрілів РФ. У Києві 1 100 будинків житлових будинків позбавлені теплопостачання. Постійний дефіцит генерації змушує компанію “Укренерго” щоденно вдаватися до графіків аварійних відключень, що значно ускладнює побут громадян у пік опалювального сезону.
