Україна не має наміру укладати угоди для продовження транспортування газу з РФ. Замість цього найближчим часом країна зосередить зусилля на нарощуванні видобутку власних газових ресурсів, прагнучи досягти показника понад 20 млрд куб. м.
Таку заяву зробив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час виступу у Верховній Раді. Трансляцію цього виступу вів на своєму каналі народний депутат Олексій Гончаренко.
Очільник уряду зазначив, що Україна не планувала та не має наміру укладати жодних угод щодо продовження транзиту російського газу. Однак країна продовжить виконувати свої зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію і прагне залишатися надійним партнером для європейських союзників.
Продовжуючи свою думку, прем’єр Шмигаль підкреслив, що одним із ключових факторів стійкості енергетичної системи є функціонування української газотранспортної системи. Вона нині працює в умовах відсутності транзиту.
Він також зазначив, що одним із пріоритетних завдань на цей рік є подальше збільшення видобутку газу та інвестиції в перспективні українські родовища. Валовий видобуток газу у 2024 році зріс порівняно з 2023-м на 2,2%, до понад 19 млрд куб. м. Стратегічною метою є досягнення видобутку понад 20 млрд куб. м у найближчі роки.
Прем’єр зазначив, що уряд поставив Міністерству енергетики та “Нафтогазу” завдання зосередити особливу увагу на розробці концепції "Україна – газовий сейф Європи".
Припинення транзиту газу РФ
1 січня о 7-й годині ранку Україна офіційно припинила транспортування російського газу через свою територію. Про це рішення було попереджено партнерів заздалегідь. Європейський Союз зазначив, що був готовий до такого кроку, проте деякі країни, зокрема Угорщина та Словаччина, продовжували перемовини з Україною, намагаючись змінити це рішення.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна може припинити постачання електроенергії Україні в разі дефіциту в енергосистемі, викликаного російськими обстрілами.
Він особисто відвідав Київ, аби переконати українську владу продовжити контракт. Проте Денис Шмигаль наголосив, що санкції проти російського газу та позбавлення Росії можливості фінансувати війну через постачання газу — це "стратегічна мета України".
У Білому домі вважають, що рішення України зупинити транзит газу стало однією з найбільших поразок для Росії. Водночас, США активно працюють над збільшенням поставок енергоресурсів до Європи.
