Українці, розуміючи, що невдовзі можуть залишитися без військової допомоги США, вдосконалюють виробництво власної зброї великої дальності. Розробивши базову модель ракети "Трембіта", вони перейшли до більш далекобійної версії, здатної вразити цілі у Москві.
Про це пише The Telegraph.
За інформацією видання, "Трембіта" розробляється з 2023 року. Боєприпас довжиною близько 2 м і вагою 90 кг запускається з рампи. Ракета має простий імпульсний реактивний двигун, трубчастий фюзеляж і квадратне крило.
У базовій версії може нести 18 кг вибухівки на відстань до 144 км. Для порівняння ракета ATACMS летить максимум на 300 км, але коштує понад 1 млн дол. Вартість однієї "Трембіти" не перевищує 10 тис. доларів. Тож українці можуть виробляти багато таких боєприпасів за власні кошти, підкреслює видання.
Зазначається, що "Трембіта" у базовій версії не відрізняється великою точністю і не здатна вразити бункер. Однак шквал таких ракет може чудово спрацювати проти великого заводського комплексу.
Що ще відомо про "Трембіти"
Як пише The Telegraph, ці ракети виробляє українська фірма ПАРС. Наразі працює вона над більш далекобійною версією, здатною здолати 650 км до Москви.
"Ця версія, яка має бути готова приблизно за рік, без сумніву, коштуватиме понад 10 000 доларів – але все одно буде потенційно найдешевшим боєприпасом глибокого ураження у світі", – йдеться в статті.
Журналісти припускають, що Україна здатна виготовляти тисячі "Трембіт", навіть без іноземної фінансової підтримки.
Для українців це важливо, бо Захід, який передає їм свою далекобійну зброю, водночас обмежує у завданні ударів вглиб Росії. У таких умовах ЗСУ не здатні адекватно відповідати на масовані російські удари по українських містах.
Однак виготовлення дорожчої української далекобійної зброї, наприклад, ракет "Грім-2" чи "Нептун" навряд чи можливе без іноземної підтримки, йдеться в матеріалі.
Що ще відомо про українські ракети
Вітчизняна ракета-дрон "Пекло" успішно пройшла перші бойові застосування, повідомив на початку грудня 2024 року президент Володимир Зеленський. Він додав, що в серійне виробництво вийшла українська ракета "Паляниця". Також тривають успішні випробування нової ракети "Рута".
За інформацією The Economist, наприкінці минулого року в Україні були готові до польотів близько пів дюжини нових ракетних і безпілотних комплексів.
Як пише видання, українці відроджують свою ракетну галузь в умовах широкомасштабної війни, коли ворог невтомно бомбить об’єкти ВПК України, вбиваючи фахівців та знищуючи виробничі потужності. Зокрема, росіяни неодноразово атакували об’єкти "Південмашу" у Дніпрі, де виготовляють українські крилаті ракети "Нептун", які потопили російський крейсер "Москва".
