Запаси газу в українських сховищах скоротилися до найнижчого за 11 років рівня – 6 млрд кубометрів. До початку опалювального сезону 2025/26, необхідно подвоїти ці обсяги.
Про це повідомляє ExPro Daily Gas.
Наразі українські сховища заповнені лише на 19,4%. Такий рівень вважається критично низьким.
Активний газ – тобто той, який може бути оперативно відібраний споживачами, становить лише 1,28 млрд кубометрів. Для порівняння, на початку листопада 2024 року перед стартом опалювального сезону в сховищах було 12,92 млрд кубометрів.
Щоб досягти подібного рівня до листопада 2025 року, держава має закачати ще 6,3 млрд кубометрів газу. З цих обсягів близько 3-3,5 млрд доведеться імпортувати.
Повідомляється, що цього року Україна почала поповнювати запаси газу пізніше, ніж торік. Однією з причин затримки стала холодна весна: у 2024-му сезон закачування розпочався 31 березня, цього року – 17 квітня.
Крім того, російські обстріли в лютому-березні пошкодили об’єкти видобутку газу, що негативно позначилось на внутрішньому ресурсі.
Наразі видобуток поступово відновлюється, але його все ще недостатньо.
Темпи закачування у травні становлять понад 350 млн кубометрів з початку місяця. Це на третину більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.
У поточні дні імпорт складає близько 14 млн кубометрів на добу, що дає надію, але все ще не гарантує безпечний рівень до початку холодів.
Запаси газу в Україні
На початку лютого 2025 року запаси газу перетнули психологічну позначку у 10% і опустилися нижче 3 млрд куб. м, свідчать дані Aggregated Gas Storage Inventory. Мова йде про обсяг палива, який фізично можна підняти зі сховищ.
Щоб усунути дефіцит, Україна навесні у п’ять разів збільшила імпорт газу, стверджує Bloomberg. За даними видання, із квітня 2025 до квітня 2026 року Україні доведеться імпортувати до 5 млрд кубометрів газу.
Для порівняння — у попередні сезони максимальний імпорт становив 1 млрд кубометрів.
За словами першого заступника голови комітету Верховної Ради питань енергетики та ЖКП Олексія Кучеренка, закупівлі здійснювалися всупереч економічній логіці. НАК “Нафтогаз України” закуповував імпортний газ по 32,5 тис. грн за тисячу кубів. Водночас продавав блакитне паливо за 17 тис. грн за тисячу кубометрів.
