За два з половиною місяці Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини отримав понад 40 індивідуальних звернень щодо порушень під час мобілізації у Харківській області. Люди скаржаться на дії працівників Територіальних центрів комплектуванню та соцпідтримки (ТЦК та СП).
Про це заявив омбудсмен Дмитро Лубінець.
За його словами, у 2025 році стало більше звернень і висвітлених в медіа випадків порушень під час мобілізації боку працівників ТЦК. Разом зі збільшенням кількості порушень змінився й їхній характер. У цьому контексті Дмитро Лубінець згадав зафільмовані у Харкові випадки з навмисно скоєними ДТП.
"Останнім часом у медіа розміщені щонайменше 3 відео, де велосипедистів збивають машиною і потім люди у формі застосовують силу і цих велосипедистів поміщають до машин", – розповів омбудсмен.
Окрім ДТП з велосипедистами, у Харківській області скаржаться на такі порушення з боку працівників ТЦК:
- недопуск адвокатів;
- застосування сили, зброї та інших спецзасобів;
- неприйняття документів.
Омбудсмен наголосив, що такі дії є неприпустимими та потребують реагування. Лубінець також запевнив, що кожне звернення уважно розглядається, аби забезпечити додержання прав людини.
Порушення з боку працівників ТЦК у Харкові
Народний депутат Олександр Бакумов на засіданні Верховної Ради 15 січня заявив про порушення прав громадян з боку ТЦК під час проведення мобілізаційних заходів у Харкові. Він назвав дії працівників Терцентрів комплектування "фільтраційними заходами" та порівняв з діями організованої злочинної групи.
Нардеп також закликав Генштаб та командування ЗСУ, Міністерство оборони і внутрішніх справ взяти ситуацію з практикою мобілізації у Харкові на свій контроль. Та поставити місту адекватні завдання з виконання мобілізаційних завдань.
За кілька днів до виступу Бакумова у ВР, співробітник ТЦК напав у Харкові на 28-річну адвокатку. Юристка намагалася потрапити до приміщення ВЛК для надання правової допомоги своєму клієнту. Однак працівник Терцентру з застосуванням сили виштовхав жінку з приміщення.
15 березня схожий випадок стався у Київському районному Терцентрі Харкова, розповіла правозахисниця Анастасія Неонета. За її словами, вона намагалася надати правову допомогу особі, яка була затримана адміністративно. Однак працівники поліції, не чекаючи адвоката, передали затриманого до Київського районного ТЦК, де правозахисниця, за її словами, стала жертвою "свавілля, яке не можна замовчувати".
