В аравійській столиці Ер-Ріяді ввечері 23 березня завершилися переговори делегацій України та США. Про це на своїй сторінці у соцмережі Х повідомив міністр оборони України Рустем Умєров.
Він зазначив, що дискусія була продуктивною та цілеспрямованою, зосередженою на ключових питаннях, зокрема енергетиці.
“Мета президента Володимира Зеленського — забезпечити справедливий та довготривалий мир для нашої країни та нашого народу — і, відповідно, для всієї Європи. Ми працюємо над тим, щоб зробити цю мету реальністю”, — підкреслив Умєров.
Перед цим глава Української держави повідомляв, що зустріч із представниками США запланована на неділю, 23 березня.
Тим часом спецпредставник США щодо України Кіт Келлог зазначив, що переговори між російською та українською сторонами проходитимуть в окремих приміщеннях, а американські посередники передаватимуть повідомлення між Києвом і Москвою. За словами Келлога, це “по суті, човникова дипломатія між кімнатами в Ер-Ріяді”.
Коментар Зеленського
У своєму вечірньому зверненні президент України назвав зустріч обох делегацій “досить корисною”.
За його словами, ця зустріч має “більш технічний характер”. У ній беруть участь представники українських військових, дипломатів та Міністерства енергетики.
“Я говорив з Рустемом Умєровим – він мені доповів про перебіг перемовин. Наша команда працює абсолютно конструктивно, розмова достатньо корисна. Робота делегацій триває. Але про що б ми зараз не говорили з нашими партнерами, потрібно дотиснути Путіна до реального наказу припинити удари: хто цю війну приніс, той і повинен її забрати”, — наголосив Зеленський.
Попередні переговори у Саудівській Аравії
18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч делегацій США та Росії, під час якої обговорювалися економічні та дипломатичні відносини між країнами. Сторони домовилися про відновлення дипломатичних місій і призначення послів.
Також торкалися питання російсько-української війни. Представники адміністрації Трампа заявили, що для завершення війни “усі сторони” мають піти на поступки. Російська сторона наголосила на необхідності дипломатичних зусиль. Україна участі в цих переговорах не брала.
11 березня у Саудівській Аравії відбулися перемовини між представниками України та США. За їхніми підсумками Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо запровадження тимчасового 30-денного режиму припинення вогню.
18 березня Дональд Трамп провів телефонну розмову з Володимиром Путіним. За словами американського президента, вони обговорили “багато елементів” мирного договору, включно з негайним припиненням ударів по енергетиці та інфраструктурі.
19 березня Трамп зателефонував Зеленському. Президент України зазначив, що підтримує припинення ударів по енергетиці, але лише за умови взаємності з боку Росії. Вони також домовилися доручити своїм командам розв’язати технічні питання, пов’язані з виконанням і розширенням режиму часткового припинення вогню.
