Українська делегація могла припинити участь у переговорах, що відбувалися навесні 2022 року у Стамбулі, після консультацій зі Сполученими Штатами. Таке припущення зробила колишня заступниця державного секретаря Вікторія Нуланд в інтерв’ю, опублікованому на YouTube-каналі головного редактора російського телеканалу "Дождь" Михайла Зигаря (дивитися з 52:56).
За її словами, обидві сторони були зацікавлені у переговорах. Україна була налаштована закінчити війну. Кремль не зміг досягти своєї податкової мети – "взяти Київ за три дні", однак не відмовився від мрії підкорити Україну. Тож російському диктатору було цікаво оцінити, що він може отримати на цьому етапі.
Відтак до Стамбула приїхали обидві сторони перемовників. Однак, як відзначила політикиня, ніхто не знав, які в них повноваження. Також були сумніви щодо того, чи підписав би Володимир Путін те, про що домовилися його підлеглі.
Що завадило Україні та РФ домовитися у Стамбулі
На переговорах також були присутні делегації з Великої Британії та Сполучених Штатів. Однак безпосередньо у дискусіях вони участі не брали. Нуланд сказала, що в приміщенні, де обговорювали всі питання можливої угоди між Україною та Росією, перебували лише представники цих країн. При цьому українці мали можливість консультуватися з іншими делегаціями.
Як відзначила Нуланд, диявол ховався у деталях, а саме у додатку до документа. Його положення забороняло Києву мати деякі системи озброєння. У підсумку це послабило б Україну, як військову силу.
"При цьому, аналогічних обмежень для РФ не було. Від Росії не вимагалося відступити. Від неї не вимагалося мати буферну зону на кордоні з Україною. Їй не забороняли тримати на кордоні будь-яке озброєння. Тому в українській делегації й поза нею стали ставити питання про те, чи хороша ця угода. І саме в цей момент вона розпалася", — сказала Вікторія Нуланд.
Вона додала, що завдяки цій угоді Володимир Путін міг би отримати кастровану у військовому сенсі країну за безцінь. Й було б дивно, якби він відмовився.
Мирні переговори у Стамбулі: головне
Переговори в Стамбулі щодо завершення широкомасштабного російського вторгнення між Києвом і Москвою розпочалися в березні 2022 року. РФ вимагала від України нейтралітету, обмеження кількості військових, зброї, техніки та авіації. Окуповані території мали залишитися за Росією.
Однак росіянам цього виявилося замало. Вони внесли до проєкту договору пункт про те, що Москва матиме право вето під час ухвалення відповіді міжнародної спільноти в разі повторного нападу на Україну. Після цього українська сторона втратила будь-який інтерес до дискусій.
Російський диктатор постійно твердить про готовність Москви до мирних переговорів з Києвом. Однак не може визначитись, на яких умовах вони мають відбуватися. Путін наполягав, що Україна має сісти за стіл переговорів з "врахуванням реалій на землі". Тобто Київ має змиритися з окупацією частини України.
Після початку Курської операції Путін вже "забув" про "реалії на землі". Однак від ідеї перегорів не відмовився, запропонувавши провести їх, але на основі "документів", узгоджених у Стамбулі навесні 2022 року.
