У найближчому майбутньому обмін військовополоненими з Росією за формулою "всіх на всіх" не відбудеться, попри успіх українських військових в Курській області РФ та збільшення числа можливих кандидатів для обміну. Однак, Україна докладає зусиль, щоб здійснити масштабний обмін полоненими.
Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в ефірі “Радіо Свобода”.
“Постійно українська сторона виступає з ініціативою проведення великих обмінів. У тому числі неодноразово через посередників ми виступали з ініціативою проведення обмінів “всіх на всіх”. Чи вірю я, що найближчим часом може відбутися обмін “всіх на всіх”? Ні, не вірю", – сказав омбудсман.
На запитання чи переконаний він, що Україна робить все можливе для проведення масштабних обмінів, посадовець відповів позитивно. Зокрема, він додав, що це питання вирішує великий колектив Координаційного штабу, з яким він особисто щодня спілкується.
Омбудсман зазначив, що дії ЗСУ в Курській області Росії сприяють поліпшенню процесу повернення українських громадян з території Російської Федерації. А також з територій, що перебувають під окупацією в Україні.
Лубінець висловив думку, що Україна прагне базуватися на принципах справедливості в цьому процесі та досягти угоди з РФ щодо принципів організації обмінних процедур.
Списки на обмін
За його словами, Україна має списки військових та цивільних заручників. Зокрема, деякі з них були взяті в полон росіянами ще до початку масштабного вторгнення – з 2014 року. Крім того, це також захисники Маріуполя, які вже понад два роки знаходяться в полоні. Серед них є навіть особи, які отримали поранення в полоні після верифікації та підтвердження Міжнародним комітетом Червоного Хреста, що є абсурдом з точки зору міжнародного гуманітарного права.
Лубінець не уточнив, чи російська сторона вже надала списки людей, яких в рамках обмінного процесу хоче повернути в першу чергу, посилаючись на чутливість обмінних домовленостей. Проте він додав, що розуміє потребу суспільства бути проінформованим про перебіг домовленостей.
Уповноважений зазначив, що саме через це на зустрічі з президентом Володимиром Зеленським було прийнято рішення про створення громадської ради з питань обміну полоненими. Це дозволить залучати до цих процесів родини полонених та керівників громадських організацій, а також надавати їм відповідну інформацію.
