Словаччина блокуватиме рішення стосовно 20-го пакет санкцій ЄС проти Російської Федерації, якщо блок не тиснутиме на Україну для відновлення роботи нафтопроводу “Дружба”.
Про це заявив голова словацького уряду Роберт Фіцо.
Фіцо у відеозверненні заявив, що зупинка транзиту російської нафти є нібито “навмисним завданням шкоди словацьким інтересам”. При цьому додав, що президент Володимир Зеленський лише говорить про пошкодження нафтопроводу “Дружба”, але не допускає до нього європейських фахівців.
“Після припинення транзиту газу це другий відкритий ворожий та економічно шкідливий крок Зеленського проти Словаччини. Єврокомісія не зробила нічого, щоб змусити українського президента щось зробити”, – заявив прем’єр-міністр Словаччини.
Також Фіцо звинуватив Європейську комісію у “подвійних стандартах” і зазначив, що вона нібито ставить інтереси України вище за інтереси країн блоку. За його словами, Словаччина отримала “лист з погрозами” через захист свого паливного ринку, тоді як звернення до Зеленського, мовляв, сповнені “любові й розуміння”.
На цьому тлі він пригрозив блокувати 20-й пакет санкцій проти Росії та гальмувати вступ України до ЄС, якщо “Єврокомісія не змінить свого ставлення”.
Конфлікт довкола “Дружби”
27 січня внаслідок удару російських військ по Бродах Львівської області було пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури. Згодом з’ясувалося, що йдеться про об’єкт нафтопроводу “Дружба”, який постачає російську нафту до Словаччини та Угорщини.
Того ж дня, як повідомляв міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, Київ зупинив роботу нафтопроводу. На тлі загострення відносин із Будапештом і Братиславою він також розкритикував сусідів за відсутність претензій до Росії.
Після цього Угорщина та Словаччина заявили про зупинку експорту дизелю в Україну, доки не буде відновлено постачання нафти.
За словами Зеленського, відновлення роботи нафтопроводу займе півтора місяця за умови відсутності нових російських обстрілів.
18 березня один із європейських посадовців повідомив, що до України прибула група експертів ЄС для оцінки пошкоджень і обсягу робіт із відновлення нафтопроводу. Того ж дня речник МЗС Георгій Тихий заявив, що питання допуску до таких об’єктів вирішує Служба безпеки України.
Станом на 27 березня, за даними “Суспільного”, технічна група ЄС перебуває у Києві та очікує дозволу на доступ до об’єкта.
