Сполучені Штати офіційно висловили Україні демарш у зв’язку з атаками на російський порт Новоросійськ у Чорному морі. Втім, американська сторона не закликала Київ припиняти удари по військових об’єктах Росії.
Про це сказала посолка України у США Ольга Стефанішина, яку цитує CNN.
“Ми почули від Державного департаменту, що нам слід утриматися від атак на американські інтереси”, – наголосила вона.
Дипломатка підтвердила, що отримала демарш від Держдепартаменту, водночас наголосивши на принциповому моменті: Вашингтон не вимагав від Києва відмовитися від ударів по російській військовій та енергетичній інфраструктурі загалом.
“Це було пов’язано з тим, що американські економічні інтереси там постраждали. Ми взяли це до відома”, – сказала дипломатка.
При цьому Ольга Стефанішина згадала, що у відповідному документі американські дипломати прямо вказали: обсяг економічних інтересів США в Україні наразі не зіставний із тим, що має Вашингтон у Казахстані.
“Мені було дуже, дуже прикро, що за 35 років незалежності України, маючи так багато можливостей, ми ніколи не досягли ситуації, коли ми могли б зробити те саме”, – сказала Стефанішина.
На завершення Стефанішина звернулася до американських конгресменів із закликом прискорити ухвалення законодавства про посилення санкційного тиску на Москву, застерігши: будь-яке зволікання з цим питанням Кремль сприйматиме як власний успіх.
“Якщо ми зможемо накласти більше санкцій і чинити більший тиск на Росію, вона не зможе вийти з переговорів”, – підсумувала дипломатка.
Удар по Новоросійську
Вночі 14 листопада безпілотники атакували портову та нафтову інфраструктуру Новоросійська. Це спричинило масштабну пожежу на одному з найбільших нафтоналивних терміналів Чорноморського узбережжя.
Близько опівночі жителі міста почали фіксувати серію вибухів та активну роботу засобів протиповітряної оборони. Невдовзі у мережі з’явились знімки та відео з величезною пожежею у районі порту.
Головним об’єктом удару став перевантажувальний вузол "Шесхарис" — стратегічний актив державної компанії "Транснефть". Термінал є кінцевою точкою магістральних трубопроводів, якими на експорт транспортується значна частка російської нафти сорту Urals.
Разом із сусіднім терміналом Каспійського трубопровідного консорціуму, що спеціалізується на відвантаженні казахстанської сировини, новоросійський порт щодоби перекачує понад два мільйони барелів нафти. Це становить близько п’яти відсотків від загального обсягу світових морських поставок.
