У Дніпрі трьох працівників ТЦК та СП підозрюють у смертельному побитті 55-річного місцевого мешканця Олега Лесіна. Суд обрав запобіжні заходи двом з трьох підозрюваних.
Про це повідомляє "Суспільне".
За рішенням суду, один фігурант перебуватиме у СІЗО без права внесення застави, ще одного відправили під варту без визначення розміру застави. Запобіжний захід третьому підозрюваному мають обрати 10 лютого.
Працівникам ТЦК інкримінують вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України (умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого). Таке правопорушення карається позбавленням волі на строк від 7 до 10 років.
Як помер мешканець Дніпра
За словами родички загиблого, 6 лютого Олег Лесін пішов вигуляти собаку і додому вже не повернувся. За попередніми висновками експертизи, причиною смерті чоловіка стала травма голови.
Як повідомили у поліції Дніпропетровської області, за підозрою у завданні смертельних травм потерпілому були затримані троє працівників ТЦК. Проводиться досудове розслідування за ч. 2. ст. 121 ККУ. Правоохоронці кажуть, що під час огляду місця події вилучили речові докази, а також транспортний засіб зі слідами крові загиблого.
Один з учасників групи оповіщення пояснив слідчим, звідки кров потерпілого в автівці – його версію оприлюднив на суді прокурор Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Микола Ковбаса. За твердженням учасника подій, працівники ТЦК побачили побитого Олега Лесіна та вирішили йому допомогти. Вони відвезли його до військово-лікарської комісії (ВЛК) Дніпропетровської області, оскільки вона начебто працює цілодобово.
"Від місця, де вони побачили потерпілого до найближчої лікарні — пів кілометра. Натомість працівники ТЦК вирішили його відвезти на відстань майже трьох кілометрів. Крім того, відповідно до відеозапису з вулиці, видно, що вони під’їхали до лікарні приблизно о 22:42, об 0:03 представник ТЦК подзвонив на лінію 102 та лінію 103 для виклику допомоги. Черговий ВЛК намагався привести потерпілого до тями, але він виявив у нього відсутність пульсу", — розповів прокурор.
За словами адвоката Дениса Хрипунова, обвинувачення спирається на допит поліцейського, який не запобіг ймовірному побиттю.
"Доказів жодних — немає. Відеозапису з бодікамер поліцейського — немає, судово-медичної експертизи немає", — наголосив захисник.
У Дніпропетровському обласному ТЦК та СП запевнили, що надають всебічну допомогу правоохоронним органам та співпрацюють зі слідством. Окрім того, закликали “не робити поспішних висновків до завершення розслідування”.
Лубінець про порушення під час мобілізації
За даними Офісу омбудсмена, кількість скарг на дії працівників ТЦК та СП збільшилася у 333 рази. Якщо у перший рік повномасштабної війни було 18 таких звернень, то у 2025 році – вже 6 127.
Окрім того, уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець закликав зробити відеофіксацію обов’язковою для всіх груп оповіщення. За його словами, частина мобілізаційних груп узагалі не забезпечена пристроями відеофіксації.
Як зазначив Лубінець, під час перевірки конкретних інцидентів Офіс омбудсмена насамперед з’ясовує, чи були ввімкнені бодікамери у співробітників ТЦК та СП. Водночас у відповідь часто отримують пояснення, що обладнання або не працювало, або його не було через нестачу фінансування.
На переконання омбудсмена, ситуація потребує термінового реагування на державному рівні. Він закликав народних депутатів ініціювати вимогу обов’язкового носіння та постійного увімкнення камер під час мобілізаційних заходів.
Варто нагадати, що з 1 вересня 2025 року Міністерство оборони України запровадило обов’язкове використання нагрудних бодікамер представниками ТЦК та СП, які працюють у групах оповіщення. Пристрої мають бути увімкнені під час проведення мобілізаційних заходів, записи зберігатимуться на сервері Військової служби правопорядку ЗСУ протягом 30 днів. За порушення правил фіксації передбачалась дисциплінарна відповідальність.
