Верховна Рада налаштована до кінця поточного року ухвалити проєкт закону №14093, який передбачає перейменування копійки на шаг. Документ у першому читанні парламент проголосував 18 грудня.
Про це стало відомо з картки законопроєкту та повідомлення народного депутата Ярослава Железняка.
За даними нардепа, рішення підтримали 264 парламентарії.
Щоб ухвалити законопроєкт остаточно, народні депутати домовилися провести ще одне пленарне засідання 27 грудня. Пропозицію попрацювати в останню суботу грудня підтримав 241 нардеп, повідомив Ярослав Железняк.
Перейменування української розмінної монети ініціював Національний банк. У Верховній Раді законопроєкт № 14093 "Про внесення змін до деяких законів України щодо дерадянізації назви розмінної монети України" зареєстрували 1 жовтня 2025 року.
Серед авторів проєкту вказані голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко, заступниця спікера Олена Кондратюк – загалом 5 народних депутатів.
16 грудня стало відомо, що Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту прийняти за основу і в цілому проєкт закону №14093.
Навіщо потрібне перейменування
Як вказано в пояснювальній записці до проєкту, заміна назви розмінної монети України сприяє "відновленню історичної справедливості". Окрім того, вона має завершити грошову реформу 1996 року. Тоді в Україні запровадили автентичну національну валюту – гривню. Водночас не змогли "остаточно розірвати зв’язок з російськими традиціями", залишивши назву роздрібної монети "копійка".
В умовах широкомасштабної російської агресії заміна копійок на шаги є важливим та необхідним кроком, адже сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав", – йдеться у пояснювальній записці.
Також наголошується, що "шаг" походить від староукраїнського сяг ("крок") або від слова "шеляг" та є питомою лексичною українською одиницею. В Україні цю назву використовували у різні часи, як у період Гетьманщини, так і в добу Української Революції.
Окрім того, вказується, що українська наукова спільнота підтримала ініціативу щодо повернення історичної назви "шаг" в грошовий обіг країни.
Що зміниться
Як зазначається у пояснювальній записці, співвідношення між “копійкою” та “шагом” залишатиметься 1:1.
За даними Національного банку, в готівковому обігу перебуває 1,4 млрд монет номіналом 50 копійок. Їх не планують одномоментно вилучити після введення в обіг монет у “50 шагів”.
У квітні 2025 року Андрій Пишний повідомив, що перехід з "копійок" на "шаги" не потребуватиме додаткових витрат із державного бюджету. Ймовірно, мова йшла про фізичне виготовлення відповідних монет.
Варто зазначити, що проти зміни назви розмінних монет з “копійка” на “шаг” виступила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Там наголосили, що через перейменування потрібно буде внесення змін до багатьох інформаційно-комунікаційних систем професійних учасників ринків капіталу, в тому числі Центрального депозитарію цінних паперів.
