Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту прийняти за основу і в цілому проєкт закону №14093. Документ передбачає перейменування "копійки" на "шаг".
Про це повідомив народний депутат, голова комітету Данило Гетманцев.
За його словами, Україну очікує "фундаментальна та карколомна реформа" щодо реформування назви розмінної монети.
Наразі в обігу в Україні, за даними Національного банку, перебуває майже 14 мільярдів монет (копійок), повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
"В майбутньому будуть випускатися тільки монети “50 шагів” певний час (3-4 роки), приблизно декілька десятків мільйонів штук. Все інше більше 1 грн", – зазначив Железняк.
Раніше Нацбанк повідомляв, що планує випуск нової серії монет номіналом 50 копійок, яка називатиметься "шаг". Але для реалізації цієї ініціативи необхідна підтримка народних депутатів для перейменування розмінної монети.
Мета перейменування
Ініціатором перейменування української розмінної монети є Національний банк. Як пояснили у регулятора, реформа "спрямована на відновлення історичної справедливості", зокрема, історичних традицій у грошовому обігу України.
Монета під назвою "шаг" використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Як зазначив глава НБУ Андрій Пишний, назва "копійка" – "московитського" походження.
Проти зміни назви розмінних монет з "копійка" на "шаг" виступила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Там наголосили, що через перейменування потрібно буде внесення змін до багатьох інформаційно-комунікаційних систем професійних учасників ринків капіталу, в тому числі Центрального депозитарію цінних паперів.
Заміна копійки на шаг
Як повідомили у Національному банку, співвідношення між "копійкою" та "шагом" залишатиметься 1:1, що означає відсутність переоцінки монет.
У регулятора також зазначили, що не планують вилучати монети, номіновані в копійках, з обігу чи обмінювати їх на монети "шаг" через зміну назви.
У квітні 2025 року Андрій Пишний повідомив, що перехід з “копійок” на “шаги” не потребуватиме додаткових витрат із державного бюджету. Ймовірно, мова йшла про фізичне виготовлення відповідних монет.
1 жовтня у Верховній Раді було зареєстровано проєкт закону № 14093 "Про внесення змін до деяких законів України щодо дерадянізації назви розмінної монети України".
