Росія перетворила окупований Донбас на джерело поповнення свого війська, мобілізувавши звідти приблизно 100 тис. чоловіків. При цьому, на відміну від російських контрактників, жителі ОРДЛО у перший рік повномасштабної війни не отримували захмарних мільйонних виплат.
Про це розповів військовослужбовець і журналіст Євген Шибалов у статті для видання "Дзеркало тижня".
Донбаських рекрутів відправляли воювати до двох армійських корпусів: 1 АК – Донецька область, 2 АК – Луганська. Обидва корпуси включили до складу 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу.
З 2014 року і до повномасштабного вторгнення ці підрозділи поповнювали добровольці. Після 24 лютого 2022 року на тимчасово окупованих територіях Луганщини та Донеччини розпочався примусовий набір до російської армії.
За даними Головного управління розвідки Міноборони, від початку повномасштабної війни до армії РФ забрали близько 100 тис. рекрутів з Донбасу. При цьому їх доправляли не лише до створених 1 та 2 армійських корпусів. З частини новобранців сформували окремі полки й долучили до інших з’єднань російської армії. І миттєво кинули в бій у першому ешелоні вторгнення.
"Станом на сьогоднішній день, за різними оцінками, незворотні втрати цих частин становлять близько 40 тисяч осіб. Загиблі, зниклі безвісти, тяжкопоранені", – розповів Шибалов.
Як Росія пригнічує Донбас
Він зазначив, що протягом тривалого часу донбаські рекрути були дискриміновані порівняно з бійцями, які прибули на війну з Росії.
"Захмарні виплати, якими заманювали добровольців на службу російські рекрутери, місцевих бійців не стосувалися. Так само як і виплати в разі важкого поранення або загибелі", — зазначив військовий.
Він уточнив, що ситуація з грошовим забезпеченням військовослужбовців 1 АК і 2 АК почала вирівнюватися після того, як Москва оголосила ОРДЛО "своїми регіонами". Базові оклади вояків з Донбасу, за даними ГУР, коливаються в діапазоні 20-56 тис. руб (10-28 тис. грн). Сумарний заробіток з бойовими доплатами може сягати 100-384 тис. руб. (50-192 тис. грн).
До російської окупації робота на шахтах забезпечувала мешканцям Донбасу доволі високі зарплати. Однак після приходу "руського миру" зі 115 робочих шахт, за даними ГУР, лишилося лише 14.
Місцеві в пошуках високооплачуваної роботи поїхали до Російської Федерації. Ті. хто залишився, стали переховуватися, коли в ОРДЛО почалася примусова мобілізація.
Зараз ключовим рушієм економіки окупованого Донбасу є зарплати військовослужбовців, забраних до окупаційної армії.
"Заради них працюють готелі та ресторани, до них приїжджають за викликом найдорожчі повії. Їм намагаються втюхати свої квартири їхні друзі та сусіди, перш ніж це житло відбере окупаційна адміністрація просто так. Вони витрачають гроші, як в останній день свого життя — втім, у багатьох випадках так воно і є", —розповів Шибалов.
Він додав, що окупаційна влада опікується лише тими населеними пунктами, які мають значення для її військового контингенту. Ідеться про міста, розташовані вздовж залізничної гілки, що пролягає узбережжям Азовського моря та об’єднує суходолом територію РФ з анексованим Кримом. Це Волноваха та Маріуполь Донецької області, Скадовськ Херсонської області, Бердянськ Запорізької області. Важливим логістичним центром для армії РФ є також Луганськ.
