На окупованій Запорізькій атомній електростанції відновили зовнішнє електропостачання. Блекаут, який тривав місяць та міг привести до радіаційної катастрофи, закінчився.
Про це повідомляють МАГАТЕ та Міністерство енергетики України.
За даними Міненерго, живлення відновили після ремонту лінії електропостачання 750 кВ "Дніпровська". Після цього ЗАЕС знову під’єднали до української енергосистеми.
Як зазначили в МАГАТЕ, повернення електроенергії на окуповану станцію є ключовим кроком для ядерної безпеки. В організації додали, що наразі координують з Україною та Російської Федерацією подальший ремонт лінії 330 кВ "Феросплавна".
Від початку російської окупації це був 10 блекаут на Запорізькій АЕС. Українські енергетики вже 42 рази відновлювали лінії живлення станції.
Україна стверджує, що причиною знеструмлень та пошкоджень об’єктів, що забезпечують живлення ЗАЕС, є російські обстріли. В Кремлі відкидають такі твердження, мовляв, "нерозумно звинувачувати Росію в обстрілах станції, яку вона сама контролює".
Що відбувається на станції
Найбільша атомна електростанція Європи три роки, як припинила генерацію електроенергії, однак потребує зовнішнього живлення. Воно необхідно для систем безпеки ЗАЕС, охолодження шести реакторів і відпрацьованого палива.
23 вересня на Запорізькій АЕС вчергове зупинилося зовнішнє електропостачання. Потреби станції забезпечували аварійні дизель-генератори. Як наголосив президент Володимир Зеленський, якби на станції не спрацювала автоматика, то довелося би долати наслідки радіаційної катастрофи. Він закликав МАГАТЕ та інші міжнародні організації "діяти значно швидше, ніж зараз".
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга назвав вересневе знеструмлення "тестовим" відключенням. За його словами, це частина підготовки ЗАЕС до об’єднання з російською енергосистемою.
Заяву українського дипломата підтверджують висновки Greenpeace, засновані на даних супутникового моніторингу. Як вважають експерти, Російська Федерація розпочала підготовку до інтеграції ЗАЕС до своєї системи у 2023 році. Для цього, зокрема, будується нова лінія електропередач між Мелітополем і Маріуполем довжиною понад 200 км. Ця ділянка необхідна для об’єднання окупованих територій з енергомережами РФ.
Профільні фахівці застерігають, що будь-яка спроба перезапуску реакторів на Запорізькій АЕС здатна спровокувати катастрофу на кшталт Чорнобиля або Фукусіми.
