На тимчасово окупованих територіях (ТОТ) українців, які не мають російського паспорта, з 10 вересня будуть вважати “нелегальними мігрантами” та будуть їх депортувати.
Про це під час ефіру марафону "Єдині новини" розповів голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров.
За його інформацією, після 10 вересня українці на тимчасово окупованих територіях, які не отримали російський паспорт, за указом російського диктатора будуть прирівняні до “нелегальних мігрантів” і ризикуватимуть примусовою депортацією з власного дому.
Йдеться про документ, підписаний Путіним у березні 2024 року. Він зобов’язує громадян України, що “незаконно перебувають у РФ”, до 10 вересня або залишити територію, або пройти легалізацію свого статусу.
Як зазначив Іван Федоров, вижити на ТОТ без паспорта країни-агресора практично неможливо.
Зокрема, без нього:
- люди залишаються без доступу до будь-якої медичної допомоги, навіть у невідкладних ситуаціях;
- діти не можуть відвідувати школу, а батьки ризикують втратити свої права на дітей;
- заборонено працювати у більшості сфер;
- відсутність паспорта під час перевірок чи на блокпостах може призвести до арешту;
- нерухомість, оформлена не за російським законодавством, вважається “безхазяйною” і підлягає конфіскації.
Він додав, що навіть наявність паспорта не гарантує безпеки. Якщо людина є українцем, вона опиняється під загрозою, а примусова паспортизація використовується Росією як засіб посилення контролю від окупаційної влади та встановлення суворішого режиму управління на тимчасово окупованих територіях.
Паспортизація на окупованих територіях
З 5 січня на тимчасово окупованих територіях України почав діяти реєстр "контрольованих осіб". До нього окупанти вносять українців без російського паспорта.
Крім того, у Росії ухвалили закон, який дозволяє поліцейським здійснювати обшуки на тимчасово окупованих територіях, зокрема щодо тих, хто не має російського паспорта. Цей документ набрав чинності 5 березня 2025 року.
Раніше Федоров підкреслював, що отримання російського паспорта на тимчасово окупованих територіях для українців стало засобом виживання. Окупанти масово видавали паспорти всім мешканцям цих територій.
Уповноважений Верховної Ради України Дмитро Лубінець радив громадянам брати російські паспорти, щоб убезпечити своє життя під час окупації або мати можливість залишити окуповані райони.
