Військовослужбовці, які самовільно залишили військові частини (СЗЧ) до 10 травня 2025 року, мають можливість повернутися до лав Збройних Сил України. Для цього діє спрощена процедура.
Про це в ефірі телеканалу “Ми — Україна” розповіла заступниця міністра оборони з цифрового розвитку Катерина Черногоренко.
Вона запевняє, що повернутися до лав ЗСУ можна, подавши рапорт через застосунок “Армія+”. Крайній термін для цієї дії — 30 серпня 2025 року.
За словами Катерини Черногоренко, лише за останні два місяці через “Армія+” вже подано тисячі заявок на повернення до служби. Вона закликала військових, які планують реінтегруватися, дотримуватися визначених термінів.
Важливі строки
Заступниця міністра оборони підкреслила – після подання рапорту військовослужбовець має звернутися до Військової служби правопорядку. Це необхідно зробити протягом 24 годин. Інакше документ анулюється, і рапорт доведеться подавати повторно.
Після реєстрації рапорту у системі, протягом 72 годин військовому поновлюються грошові виплати та соціальні гарантії. Це означає “реінтеграцію” до Сил оборони.
Статистика звернень через “Армію+”
Застосунок “Армія+” почав функціонувати в серпні 2024 року. Відтоді надійшло близько 4 тисяч рапортів на повернення до служби. Приблизно 60% з них вже успішно опрацьовані. Військові поновили службу у своїх підрозділах. Деякі з них змогли перевестися у нові частини.
СЗЧ в Україні
Від початку 2025 року до квітня включно зареєстровано понад 61,2 тисячі таких справ за фактами СЗЧ. За випадками дезертирства відкрито 9,4 тисячі проваджень.
До 2022 року такі злочини були поодинокими. Для порівняння: у 2021-му за СЗЧ зареєстрували лише дві тисячі справ, а за дезертирство тоді розпочали приблизно 100 справ. Це становило 0,6% та 0,03% від загальної кількості кримінальних правопорушень (321,4 тисячі).
Законодавчі ініціативи
У квітні 2025 року Верховна Рада підтримала законопроєкт №13177. Він стосується порядку проходження військової служби окремими категоріями військовослужбовців під час дії воєнного стану. Законопроєкт, зокрема, передбачає можливість для військовослужбовців, які самовільно покинули частину, добровільно повернутися.
