Угода про корисні копалини, яку Україна та США мають підписати 28 лютого у Вашингтоні, не містить конкретики. За змістом вона є рамковою, деталі будуть узгоджені пізніше. Про це розповів прем’єр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у Верховній Раді, повідомляє hromadske.
За словами очільника Кабміну, контракт, який підпишуть у Вашингтоні, передбачає створення інвестиційного фонду для розвитку та відбудови України. Керувати ним будуть спільно Україна та Сполучені Штати.
Визначено, що Україна буде перераховувати до резерву частину доходів, зароблених на надрах. Корисні копалини не передаються США і не є внесками в цей фонд, наголосив Денис Шмигаль.
"У цій угоді описана рамка створення наступної угоди. Наступні кроки — це підписання і створення відповідної делегації, яка буде затверджуватися урядом", – сказав прем’єр.
Він уточнив, що рамкова угода містить пункт про гарантії безпеки. Передбачається, що цей контракт є частиною архітектури угод, які вже підписані зі США.
Відповідаючи на запитання депутатів, Денис Шмигаль уточнив, що наразі є близько 30 угод, які гарантують безпеку Україні. За словами прем’єра, ці контракти “працюють коректно” – партнери виділяють фінанси та озброєння відповідно до домовленостей.
Що відомо про наступні угоди
Окремо Шмигаль розповів, що після підписання рамкової угоди будуть створені українська та американська делегації. Їхнім завданням стане напрацювання наступного, більш детального документа.
"Вона (українська делегація) отримає відповідні директиви. Далі буде відбуватися міжурядова робота щодо напрацювання проєкту про створення інвестиційного фонду", — сказав Шмигаль.
Він уточнив, що в наступній угоді "буде прописана вся конкретика, як буде працювати цей фонд". Контракт оформлятимуть як міжнародний договір. Згідно із законодавством України, це потребуватиме затвердження урядом і парламентом.
Угода про корисні копалини
Угода, над якою працюють Україна та США, передбачає, що Сполучені Штати отримають доступ до видобутку природних ресурсів України. Перший варіант, за яким Україна мала перерахувати до інвестиційного фонду 500 млрд доларів, Київ категорично відхилив.
Як пояснив президент Володимир Зеленський, він не підписуватиме те, що “будуть виплачувати десять поколінь українців”. Український лідер також зазначив, що фінансова допомога від США не є позикою, яку потрібно повертати.
За інформацією ЗМІ, сторони домовилися, що Україна сплачуватиме до фонду 50% доходів від “майбутньої монетизації” державних мінеральних ресурсів, включаючи нафту, газ та супутню логістику. Це не розповсюджується на кошти, які вже отримує Україна від розробки своїх природних ресурсів. Тобто фонд не покриватиме поточну діяльність “Нафтогазу” чи “Укрнафти”.
Невизначеною залишилися частка, яку Сполучені Штати вноситимуть до фонду.
За словами Володимира Зеленського, важливо, що з угоди прибрали пункти про повернення допомоги, яку раніше надали США. Тобто про борги на 350 чи 500 млрд доларів, про які говорив президент Дональд Трамп, вже не йдеться.
Окрім цього документ містить положення про гарантії безпеки для України. Вони сформульовані дуже загально, але важливо, що вони є, підкреслив президент.
