На аудіозаписах, оприлюднених НАБУ в рамках операції "Мідас" щодо викриття корупції в енергетиці, йдеться про непов’язане з "Енергоатомом" будівництво. Фігуранти обговорюють витрати на цей проєкт, яким опікується особа під псевдонімом “Че Гевара”.
Мова йде про будівництво елітних котеджів у Козині під Києвом, пов’язане з колишнім віцепрем’єром Олексієм Чернишовим, йдеться в розслідуванні Bihus.Info.
Згідно з оприлюдненими НАБУ аудіозаписами, у будівництво "Че Гевари" фігуранти щомісяця інвестували сотні тисяч доларів. В одній із розмов фігурант із позивним "Шугармен" прямо говорить, що 500 тисяч "дадуть Че Геварі на стройку".
Як встановили розслідувачі, у будівництво вкладали кошти, отримані у вигляді відкатів від компаній-підрядників "Енергоатому". Гроші передавав розташований у центрі Києва бек-офіс, через який відмивали кошти.
Під псевдонімом "Че Гевара" на плівках фігурує колишній віцепрем’єр-міністр України Олексій Чернишов.
На початку липня, після того, як НАБУ оголосило Олексію Чернишову першу підозру, Тимур Міндіч радить йому законсервувати будівництво. Бізнесмен також висловлює занепокоєння, що якщо Чернишов "вскриється", тоді всім буде непереливки.
Будівництво у Козині: детальніше
У смт Козин, що знаходиться за 30 км від столиці, з 2019 року будується елітне котеджне містечко “Династія”. Роботи призупинили, коли російські окупанти підійшли до Києва і відновили у квітні 2022 року, повідомляла “Українська правда”.
Будівництво здійснювало ТОВ “Блум девелопмент”, до реалізації проєкту також залучений обслуговуючий кооператив “Сонячний берег”. Досудове розслідування встановило, що обидві компанії підконтрольні Олексію Чернишову та його дружині, йдеться в ухвалі суду, яке є в розпорядженні УП.
Набувши нерухоме майно в смт Козин, Чернишов та його дружина “можливо, вчинили злочин, передбачений ч. 3 статті 209 КК України” (легалізація майна, отриманого злочинним шляхом), писало видання.
У рамках розслідування цієї справи співробітники НАБУ провели понад 20 обшуків у Чернишова.
Операція “Мідас”: головне
10 листопада Національне антикорупційне бюро повідомило про викриття корупційної схеми в енергетиці. За даними Бюро, учасники оборудки ставили контрагентам НАЕК “Енергоатом” вимогу: якщо хочеш мати контракти, сплачуй до 15% “відкату”. Тим, хто відмовлявся, заморожували рахунки та позбавляли права працювати з держкомпанією. Така практика отримала назву “шлагбаум”.
Незаконно отримані гроші відмивали через спеціальний офіс у столичному центрі. Через цю “пральню” прокрутили близько $100 мільйонів. Цікаво, що приміщення належить родині колишнього народного обранця, а нині російського сенатора Андрія Деркача, якому в Україні інкримінують державну зраду.
Сім учасників групи отримали підозру від НАБУ. Журналісти встановили імена всіх підозрюваних. Серед фігурантів, зокрема, співзасновник студії “Квартал” Тимур Міндіч (“Карлсон”), виконавчий директор АТ НАЕК “Енергоатом” Дмитро Басов (“Тенор”). Окрім того – четверо працівників вищезгаданої “пральні”.
12 листопада Вищий антикорупційний суд відправив під варту двох підозрюваних. ВАКС також передбачив можливість внесення застави у розмірі 40 млн грн та 126 млн грн відповідно.
Запобіжний захід мають обрати ще трьом підозрюваним. Двоє фігурантів справи – Тимур Міндіч та Олександр Цукерман – наразі перебувають за межами України.



