Погрожували розстріляти, катували та били – настільки жорстоко, що тричі ламали ребра, розповів про перебування у російському полоні колишній мер Херсона Володимир Миколаєнко. Окупанти взяли його в полон наприкінці квітня 2022 року, а обміняли на День Незалежності України 24 серпня 2025 року.
Про перебування у полоні Миколаєнко розповів в інтерв’ю херсонському виданню "Мост".
Чоловік каже, що росіяни почали його бити у перший день полону – через декілька годин після викрадення у Херсоні.
За словами Миколаєнка, в такий спосіб намагалися дізнатися інформацію про український спротив на окупованих територіях. Водночас мстилися за непокору, бо українці зустріли армію РФ зброєю, а не квітами.
"Вони постійно катували. Один день більше, другий день менше", – розповів Миколаєнко.
При цьому росіяни боялися викриття, бо навіть у в’язницях на території РФ робили так, щоб полонені не бачили їхніх облич. Коли виводили бранців на прогулянку у тюремний дворик, змушували їх натягувати футболки на очі.
У Херсоні ексмера тримали 16 днів, потім перевезли у Севастополь, а звідти – до СІЗО у Борисоглебську Воронезької області РФ.
Що пропонували росіяни
У російській тюрмі жодних офіційних звинувачень не висунули. На допитах закидали, що всі в Україні фашисти й тримають народ у заручниках.
За спогадами Володимира, у російській тюрмі найстрашнішими були перші дні, бо били по три рази на день: зранку, ввечері та під час прогулянки.
"Найголовнішим завданням росіян було схилити мене до співпраці. Ще Сальдо не був губернатором, вони казали мені "Можеш займати це місце"", – розповів Володимир Миколаєнко.
За його словами, питання співпраці тримала на контролі російська ФСБ. Один із представників ворожої спецслужби казав Миколаєнку, що той все одно передумає – визнає нову владу і буде працювати на неї. Та прогноз ФСБшника виявися хибним.
