Бездіяльність Єврокомісії щодо заборони транзиту російської нафти територією України може свідчити про те, що рішення про припинення постачань було ухвалено в Брюсселі, а не в Києві. Таке припущення зробив очільник угорського МЗС Петер Сійярто на своїй сторінці у Facebook.
Міністр поскаржився, що Єврокомісія проігнорувала ініціативу Угорщини та Словаччини, які пропонували акцію проти України у відповідь на заборону постачання російської нафти. За словами урядовця, минуло вже понад тиждень, а Єврокомісія нічого не зробила.
На переконання Сійярто, дії Києва щодо російської нафти несуть загрозу енергетичній безпеці двох країн ЄС. А також є явним порушенням угоди про асоціацію ЄС-Україна. І попри це, Брюссель мовчить, дорікнув угорський політик.
Він додав, що існує два варіанти, якими можна пояснити бездіяльність Єврокомісії. Як припустив Петер Сійярто, ЄК настільки слабка, що не в змозі відстоювати фундаментальні інтереси двох держав-учасниць проти одного кандидата.
Згідно з другим варіантом, саме Єврокомісія заборонила транзит російської нафти територією України.
"Все придумали не в Києві, а в Брюсселі, навіть не український уряд, а Єврокомісія хотіла шантажувати дві країни, що підтримують мир, які відмовилися відправляти зброю", – написав очільник МЗС Угорщини.
З огляду на це Сійярто запропонував главі ЄК Урсулі фон дер Ляєн та всій інституції, яку вона очолює, зізнатися, що Брюссель просив Київ заборонити транспортування нафти. Якщо цього не було, пояснити, чому Єврокомісія не зробила жодних дій більше ніж за тиждень.
Заборона транзиту нафти "Лукойл": головне
Російська нафта потрапляє до Угорщини, Словаччини та Чехії через південну гілку нафтопроводу "Дружба". Приблизно 50% обсягів сировини, що транспортуються цією магістраллю, це продукція ПАТ "Лукойл".
Ця компанія перебуває під українськими санкціями з 2018 року. Наприкінці червня 2024 року Київ посилив обмежувальні заходи щодо "Лукойла", заборонивши цій компанії транзит нафтопродуктів за допомогою нафтопроводу "Дружба".
Вказане рішення неабияк обурило проросійські уряди Угорщини та Словаччини. Вони ініціювали скликання комітету з питань торговельної політики у Єврокомісії, щоб обговорити зупинку транзиту нафти "Лукойлу" через Україну.
Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо навіть пригрозив зупинити постачання дизелю Україні, якщо Київ не відновить транзит російських нафтопродуктів.
За твердженням "Нафтогазу", "Дружба" працює на повну потужність, оскільки інші російські компанії почали використовувати цю магістраль для закачки своєї продукції до ЄС.
