Міністр будівництва та транспорту Угорщини Янош Лазар фактично визнав, що затримання українських інкасаторських автомобілів не було випадковим.
Відповідну заяву угорського міністра наводить Telex.
За його словами, дії угорської влади стали реакцією на ситуацію навколо транзиту російської нафти трубопроводом “Дружба”.
Посадовець заявив, що гроші та золото, вилучені під час операції з інкасаторськими автомобілями українського “Ощадбанку”, залишаться на території Угорщини, доки не буде вирішено питання роботи нафтопроводу.
Лазар також натякнув на можливість подібних дій у майбутньому, якщо конфлікт щодо транзиту нафти не буде врегульований. За його словами, Будапешт очікує як відновлення транспортування нафти, так і нових фінансових операцій з України через угорську територію.
Крім того, міністр також поставив під сумнів законність перевезення іноземної валюти до України та припустив, що справу можуть розслідувати ще ретельніше.
За його словами, чим довше триватиме ситуація з нафтопроводом, тим більше уваги угорські органи приділятимуть перевіркам фінансових операцій, пов’язаних із цим інцидентом.
Уряд Угорщини вирішив залишити вилучені кошти на час розслідування
Після інциденту угорський уряд ухвалив спеціальну постанову, яка передбачає збереження вилучених активів на період слідства.
Йдеться про €35 мільйонів, $40 мільйонів готівкою та 9 золотих зливків вагою по одному кілограму кожен. За рішенням влади, ці активи перебуватимуть під контролем Національної податкової та митної адміністрації Угорщини.
У документі зазначається, що під час перевірки не вдалося одразу встановити походження коштів, кінцевого отримувача, мету перевезення та юридичні підстави транспортування таких активів територією країни.
Також угорська сторона заявила, що спосіб перевезення грошей і золота не відповідав “звичній міжнародній практиці”, тому було відкрито кримінальне провадження. Розслідування має тривати до 60 днів.
Що відомо про затримання інкасаторів “Ощадбанку”
У ніч на 6 березня міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що угорські силовики затримали сімох співробітників “Ощадбанку”, які перевозили інкасаторський вантаж із Австрії.
В Ощадбанку підтвердили, що інкасаторські автомобілі та цінності були затримані. За даними GPS, транспортні засоби певний час перебували в центрі Будапешта поблизу однієї з будівель силових структур.
У банку заявили, що перевезення здійснювалося в рамках міжнародної угоди з австрійським “Райффайзенбанком”. Вантаж був оформлений відповідно до європейських митних процедур та міжнародних правил транспортування.
Реакція України
Українське Міністерство закордонних справ назвало затримання співробітників банку “свавіллям” та рекомендувало громадянам України утриматися від поїздок до Угорщини через неможливість гарантувати їхню безпеку.
Голова Національного банку України Андрій Пишний повідомив, що представники регулятора вирушили до Будапешта для з’ясування обставин інциденту. За його словами, транспортування валютних цінностей українськими банками здійснюється відповідно до міжнародних норм.
Увечері 6 березня семеро інкасаторів повернулися до України. Попри заяви про підозри у відмиванні коштів, угорська влада не висунула їм обвинувачень.
