Державні облігації України стрімко зрослі у ціні півтора місяця тому і знову подорожчали у понеділок, 29 грудня. Деякі облігації досягли найвищого рівня з моменту тогорічної реструктуризації суверенного боргу в розмірі 20 млрд доларів.
Про це повідомляє Reuters.
За даними видання, позитивна динаміка – це реакція інвесторів, які побачили певний прогрес у переговорах щодо завершення війни в Україні.
Понеділкове зростання вартості облігацій пояснюють результатами зустрічі президентів США та України Дональда Трампа та Володимира Зеленського. Як зазначає видання, лідери досягли "прогресу в питанні гарантій безпеки для Києва". Водночас Україна та РФ залишаються далекими від розв’язання основних територіальних питань, що блокують мирну угоду.
"Облігації України різко подорожчали за останні півтора місяці на тлі поновлення зусиль з припинення війни, що триває майже чотири роки, і в понеділок, після насиченого дипломатичного уїк-енду, більшість з них додали ще 1 цент до долара", – йдеться в матеріалі.
Зазначається, що динаміка цін на українські облігації свідчить про відновлення оптимізму, принаймні серед інвесторів, що перемир’я може бути вже близько.
Як падали та зростали ціни
На початку весни українські облігації стрімко подешевшали. Це сталося після того, як наприкінці лютого Трамп назвав Зеленського "диктатором", а потім вилаяв його в Овальному кабінеті.
Однак після зустрічі двох лідерів у Мар-а-Лаго 28 грудня облігації України з купоном 4,5% 2034 і 2035 років зросли у ціні.
На позитивну динаміку вартості українських облігацій впливають інші чинники. Зокрема, позика Європейського Союзу на суму 90 млрд євро. Окрім того, учасники ринку враховують плани Міжнародного валютного фонду щодо нової чотирирічної програми для України на 8,2 млрд доларів.
Видання зазначає, що Київ також щойно уклав довгоочікувану угоду про заміну так званих "варантів ВВП". Завдяки цьому вдалося здобути реструктуризацію боргу після анексії Криму у 2015 році. Але тут є ризики для України "виснажити власні фінанси після закінчення поточної війни", йдеться в матеріалі.
Втім не всі українські облігації перевищили або повернулися до своїх максимумів початку лютого. Йдеться про цінні папери, платежі за якими прив’язані до майбутнього економічного зростання країни, а не через звичайні купони. Такі облігації не будуть погашені принаймні ще 10 років. Наразі вони залишаються значно нижчими, приблизно на рівні 57 центів за долар, порівняно з майже 70 центами у лютому.
