Упродовж 2024 року держава спрямувала понад 26 мільйонів гривень на відшкодування витрат народним депутатам за оренду житла чи проживання в готелях столиці.
Про це йдеться у матеріалі "Слово і діло".
Компенсацію за оренду житла отримали близько третини парламентаріїв, серед яких найбільше представників фракції "Слуга народу".
Як свідчать дані з офіційного сайту Верховної Ради, на початок 2025 року таку компенсацію отримували 117 парламентаріїв. Загалом у 2024 році з держбюджету на оплату їхнього житла було витрачено 26,3 мільйона гривень.
Найбільшу кількість депутатів, яким держава компенсувала витрати на проживання, має фракція "Слуга народу". Це 87 осіб, які отримали загалом 19,8 мільйона гривень у 2024 році.
У фракції "Голос" орендою житла скористалися семеро депутатів, яким виплатили 1,5 мільйона гривень. По п’ять депутатів із "Європейської солідарності" та групи "Довіра" також отримали компенсації — по 1,2 мільйона гривень кожна фракція.

Серед позафракційних парламентаріїв чотири особи орендували житло або готельний номер у Києві, отримавши 0,9 мільйона гривень компенсацій.
У депутатських групах "Відновлення України" (представники колишньої ОПЗЖ) та "За майбутнє" по троє народних обранців скористалися державною оплатою житла — на суми 0,6 та 0,7 мільйона гривень відповідно.
У "Платформі за життя та мир" (також частина колишньої ОПЗЖ) компенсації отримали двоє депутатів — 0,3 мільйона гривень. Найменше держава витратила на компенсацію одному представнику від "Батьківщини" — 0,2 мільйона гривень.
Для порівняння
26,3 мільйона гривень — це орієнтовна вартість відбудови двоповерхового будинку для 16 сімей у Бородянці, пошкодженого під час російських обстрілів.
Будівля була реконструйована за державний кошт у межах пілотного проєкту. Там робили капітальний ремонт, відновили фасад, дах та комунікації, а також встановили сонячні панелі. Загальна сума витрат приблизно дорівнює компенсаціям депутатам за оренду житла.
Законодавство
Відповідно до чинного законодавства, депутати, які не володіють житлом у Києві чи в населених пунктах поблизу (ближче ніж 30 км від меж столиці), мають право на державну компенсацію. Це пояснюється тим, що більшість із них постійно проживають у своїх виборчих округах і приїжджають до Києва лише на період пленарних засідань.
У квітні 2025 року до Верховної Ради був внесений законопроєкт про збільшення компенсації з 650 до 900 гривень на добу, що становить 27 тисяч гривень на місяць. Цей законопроєкт ініціював голова комітету з питань регламенту Сергій Кальченко від "Слуги народу".
У пояснювальній записці вказується, що з 2018 по 2024 рік індекс споживчих цін значно підвищився, тому актуальність перегляду розмірів компенсацій вважається обґрунтованою. Закон набирає чинності з 1 січня 2026 року.
