За три роки кількість громадян Білорусі, які воюють проти України у складі армії РФ, збільшилася майже у 100 разів.
Про це йдеться в розслідуванні “Слідства.Інфо” та “Білоруського розслідувального центру”.
Розслідувачі, посилаючись на дані Воєнної розвідки України, повідомляють, що контракт з армією РФ уклав принаймні 1031 громадянин Білорусі.
Перший такий контракт було укладено у липні 2022, ще п’ять – до кінця року. Тобто впродовж 2022-го до російського війська доєдналися шість білоруських найманців. У 2023 їх було вже 235, а 2024-го — 518.
Цьогоріч, за даними розвідки, підписання контрактів сповільнилося: на початок липня — 157 осіб. Ще у 116 найманців не вказано дату прийняття на службу.
Майже половина списку – 498 білоруських контрактників – є рядовими, тобто мають нижче військове звання. Прапорщик у списку один.
Водночас за даними проєкту Координаційного штабу для добровільної здачі в полон військовослужбовців ЗС РФ "Хочу жити", за перше півріччя 2025 року контракт за армією РФ підписало 596 білорусів. Як вказують розслідувачі, це майже у 100 разів більше, ніж за весь 2022 рік (шестеро осіб).

За підрахунками журналістів, понад 10% білоруських найманців вже загинули, ще 8% — зникли безвісти. Тобто з високою ймовірністю мертвий кожен п’ятий, йдеться в розслідуванні.
За даними "Слідства.Інфо", білоруси серед російських полонених — на четвертому місці після узбеків, таджиків і непальців.
Білоруси на війні проти України
Білорусь стала одним із плацдармів для повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Саме з білоруської території у ніч проти 24 лютого 2022 року заходили колони російської військової техніки, щоб "звільняти" Київ та Чернігів.
Як писало видання "Заборона", на початку повномасштабної війни, коли весь світ був переконаний в падінні Києва за три дні, проти України воювали військові білоруської армії. Зокрема, білоруси брали участь у тимчасовій окупації Чернігівської області.
У вересні 2022 року, за даними СБУ, Сили Оборони України у Донецькій області полонили громадянина Білорусі. У складі російської приватної військової компанії "Редут" він встиг повоювати на Харківщині та Донеччині.
Як розповіли у спецслужбі, полонений намагався видати себе за звичайного найманця. Однак Служба безпеки довела, що той – діючий працівник білоруського КДБ.
Серед його основних завдань був збір розвідданих про зразки іноземного озброєння, які західні країни надають Збройним Силам України.
Білоруського шпигуна визнали винним за ч. 4 ст. 447 Кримінального кодексу України (найманство) та засудили до 10 років ув’язнення.
