Журналісти-розслідувачі зафіксували будівництво нових військових об’єктів у Білорусі, зокрема поблизу Мінська та Гомеля.
Про це повідомляє проєкт “Схеми” спільно з колегами з білоруської служби Радіо Свобода та естонських видань Delfi Estonia і Eesti Ekspress.
Аналіз супутникових знімків Planet Labs показав, що ці бази можуть мати стратегічне значення для Росії, зокрема для розміщення російського ракетного комплексу “Орешник”.
Об’єкт біля Мінська
Активні будівельні роботи ведуться поблизу села Павлівка, що розташоване на південь від Мінська. За рік будівельний майданчик розширився до понад 2 квадратних кілометрів. Експерти припускають, що саме тут може бути розміщений російський балістичний ракетний комплекс “Орешник”.
Ця територія раніше слугувала базою для радянського 306-го ракетного полку. Він був розформований у 1993 році після того, як Республіка Білорусь приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Згодом базу повністю зруйнували, проте частина її інфраструктури, включаючи укріплення та бункери, збереглася.
- Масштаб будівництва. З червня 2024 року на території бази активно вирубують ліс і проводять земляні роботи. Зафіксовано будівництво 13 складів боєприпасів, 3 ангарів і мережі нових доріг, частина з яких уже заасфальтована.
- Чотири окремі частини. Новий об’єкт складається з чотирьох частин, з’єднаних дорогами. На знімках видно фундаменти для майбутніх споруд, каркас будівлі завдовжки майже 150 метрів та земляні насипи.

Білоруська влада офіційно не коментує це будівництво. Інформації про об’єкт немає ні в публічних документах, ні на кадастрових картах.
Військове містечко під Гомелем
Ще один новий військовий об’єкт з’явився на околиці Гомеля, менш ніж за 40 кілометрів від українського кордону. Роботи тут почалися наприкінці 2023 року.
- Інфраструктура. На супутникових знімках видно будівельну техніку та фундаменти будівель. Також прокладається нова дорога та розчищається територія для навчально-тактичного поля.
- Можливе призначення. Згідно з даними держтендерів, об’єкт позначений як “військове містечко”. Його інфраструктура розрахована на розміщення бригади чисельністю до 3 тисяч осіб. За інформацією “Радіо Свобода”, це може бути нова 37-ма окрема десантно-штурмова бригада.

Обидва об’єкти, ймовірно, будуть використовуватись під час спільних російсько-білоруських навчань “Захід-2025”, які заплановані на 12–16 вересня.
Нагадаємо, раніше в Білорусі під час військових навчань ОДКБ відпрацьовувалися планування застосування ядерної зброї.
