США вперше з 2008 року розмістили тактичну ядерну зброю на території Великої Британії. Декілька термоядерних авіабомб B61-12 доставлено на авіабазу Королівських ВПС Лейкенхіт у Саффолку.
Про це повідомляють британські UK Defence Journal та GB News, посилаючись на власні джерела.
За інформацією джерел видань, цього тижня на авіабазу Лейкенхіт передали декілька термоядерних гравітаційних бомб B61-12. Ймовірно, зброю доставили з Центру ядерної зброї ВПС США на авіабазі Кіртленд, Нью-Мексико, до нового захищеного сховища у Великій Британії.
Своєю чергою, ні Міністерство оборони США, ні Міністерство оборони Великої Британії офіційно не підтвердили цю інформацію. Обидві сторони традиційно не коментують наявність або відсутність ядерної зброї на конкретних об’єктах.
B61-12 є модернізованою тактичною ядерною бомбою. Вона має малу потужність, змінну вибухову здатність та точне наведення. Бомба сумісна з різними літаками-носіями, зокрема з F-35A Lightning II. 48-ме винищувальне крило на базі RAF Lakenheath експлуатує F-35A.
Повернення ядерного арсеналу в Європу
Під час Холодної війни Лейкенхіт вже слугувала місцем розміщення американської ядерної зброї. Востаннє її вивезли у 2008 році в межах загальноєвропейського скорочення.
Повідомлення про повернення ядерної зброї може свідчити про значну зміну в ядерній політиці НАТО в Європі. Це відбувається на тлі погіршення відносин з Росією та посилення уваги до стримування.
Відновлення сховищ для ядерної зброї у Лейкенхіті вперше згадувалося у бюджетних документах США у 2022 році. Документи перераховували модернізації інфраструктури для ядерних місій. Ні ВПС Сполучених Штатів, ні британські представники не надали коментарів щодо цього розгортання.
