У Сумській області винесли вирок Віталію Куколю, який у перші дні повномасштабного вторгнення Росії займався саморобним виробництвом зброї для оборони свого села.
Про це повідомляє "Суспільне. Суми".
Чоловіка визнали винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 263 КК України, та призначили йому покарання — позбавлення волі на три роки. Водночас його одразу звільнили від відбування призначеного покарання з іспитовим терміном на один рік.

Фото: Суспільне Суми
Що планує обвинувачений
Обвинувачений Віталій Куколь має намір оскаржити вирок в апеляційному порядку.
У розмові з журналістами він згадував, як разом із жителями села Кам’янка на початку повномасштабного вторгнення готувався до оборони від військ РФ.
Чоловік самостійно виготовляв вибухівку, мінував дорогу між окупованим Тростянцем і Кам’янкою, допомагав евакуювати мирне населення та підтримував зв’язок із 93-ю окремою механізованою бригадою "Холодний Яр". За його словами, після завершення бойових дій планував передати виготовлену зброю до музею.
Судовий процес над Віталієм Куколем розпочався у 2024 році. Йому інкримінували незаконне виготовлення зброї. Під час обшуку в його помешканні силовики виявили саморобну гвинтівку, два пістолети та порох.
"Не дала мені держава зброї, а як я мав захищати свою родину, громаду? Що мали б робити поліціянти й ті, що повтікали. Тому, шановний суд, я прошу винести справедливе рішення і виправдати мене", — казав Віталій Куколь.
На справу проти Віталія Куколя відреагував омбудсмен Дмитро Лубінець. Він заявив, що чоловік виконував свій обов’язок із захисту України, а опинився на лаві підсудних.
Коментар правоохоронців
У прокуратурі Сумської області повідомили, що насправді вирок чоловік отримав через небажання здати зброю після звільнення Сумщини від окупації.
Правоохоронці з’ясували, що раніше неодноразово судимий чоловік — зокрема за зберігання боєприпасів і наркотиків — виготовляв зброю у себе вдома. Попри вимоги здати її добровільно, він відмовлявся, мотивуючи це "потребою захисту від ворога".
У результаті обшуку в нього вилучили гвинтівку, два пістолети та понад кілограм пороху. Як підкреслюють у прокуратурі, саме за незаконне зберігання цієї зброї чоловік і постав перед судом.
"Якщо людина сьогодні бажає захищати свою державу, то вона йде на війну. Усе інше — це поза межами закону. Дійсно, у перші дні війни в багатьох цивільних людей на руках була зброя, однак після деокупації Сумщини поліція неодноразово зверталася до людей, щоб вони здавали зброю, зберігати яку вони не мають права", — додали у прокуратурі.
