Народжуваність в Україні, яка і раніше не була високою, після початку повномасштабного російського вторгнення знизилася до критичних показників. Наразі коефіцієнт народжуваності не перевищує одиницю.
Про це йшлося на конференції "Демографічне майбутнє України: стратегія стійкості та відновлення. Бачення громадянського суспільства", повідомляє "Укрінформ".
Міжнародний показник відтворення населення становить 2,2 дитини на одну жінку дітородного віку, розповіла перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак. За її словами, в країнах ЄС зі складною демографічною ситуацією цей показник становить 1,5.
"В Україні ж до початку повномасштабного вторгнення було 1,16, після – 0,9. За деякими оцінками, це антирекорд взагалі в історії нашої країни", – сказала Марчак.
Чиновниця зазначила, що низька народжуваність разом із масштабною зовнішньою міграцією призвели до стрімкого дорослішання населення країни. Середній вік українців за декілька років із 41 року збільшився до 45. Як припустила Марчак, надалі ця тенденція зберігатиметься. Тож навантаження на держбюджет щодо соціальних виплат тільки зростатиме.
У цьому контексті вона наголосила на необхідності подбати про те, щоб старість для кожного українця прийшла якомога пізніше.
"Ми маємо подбати про те, щоб забезпечити собі гідний рівень життя у поважному віці, тому реформа пенсійного забезпечення є вкрай актуальною", – сказала Марчак.
На її переконання, в Україні, за прикладом розвинених країн, треба розпочинати створювати економіку догляду. Йдеться про систему надавачів послуги догляду за старшими людьми – ринкових провайдерів, які зніматимуть з родини обов’язок супроводу літніх її членів.
Про зникнення "локомотиву попиту"
В Україні спостерігається стрімке зменшення населення віком 25-29 років. Саме цей віковий сегмент вважається є локомотивом попиту і загалом економіки, розповів на конференції засновник і генеральний директор Інституту фронтиру Євген Глібовицький.
Як зазначив науковець, за даними 2019 року, в Україні було близько 3,1 млн людей віком 25-29 років. Приблизно через п’ять років кількість громадян до 30 років в Україні скоротиться до щонайменше до 1,8 млн.
"Ця група є найважливішою для української економіки. Це локомотив попиту – це період купівлі першої машини, першої квартири, першої великої побутової техніки, це час появи першої дитини і так далі. Тобто саме ці люди драйверять економіку", – пояснив Глібовицький.
За його припущенням, скорочення може бути ще більш суттєвим – до 1 млн людей. Бо в умовах війни батьки вивозять своїх дітей-підлітків за кордон.
"Відповідно, ми вже зараз можемо припустити, що оця кількість із 3 млн з лишком незабаром впаде взагалі під 1 млн. Що це фактично означає? Це означає, що в української економіки зламається локомотив", – сказав науковець.
Більше про народжуваність в Україні
За даними Міністерства юстиції у 2024 році в Україні народилося 176 679 дітей. Це на 5,7% менше, ніж роком раніше.
Народжуваність в Україні у 2,8 раза нижча за смертність. Причому така тенденція зберігається у всіх регіонах України.
Для подолання демографічної кризи уряд розробив та затвердив Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року. Документ передбачає комплекс системних рішень, спрямованих на створення позитивного балансу між смертністю та народжуваністю в Україні.
