Військовослужбовцям забезпечене право на ротацію та відпустки, проте демобілізація наразі неможлива, що вимагає вдосконалення цього аспекту.
Про це в інтерв’ю для видання Il Foglio заявив президент Володимир Зеленський.
Він підкреслив, що на початкових етапах повномасштабного вторгнення, коли російські сили захопили значні території України та майже досягли Києва, українці згуртувалися для оборони. Однак із затягуванням війни виникає відчуття виснаження.
За словами українського лідера, за законом мобілізують людей віком від 25 років.
Він зазначив, що мобілізація триває та охоплює значну кількість людей. Військовослужбовці мають можливість ротації або відпустки, однак цього явно недостатньо. На думку Володимира Зеленського, потрібно покращувати якість цього процесу.
Також він згадав про запити військових щодо повернення додому без повторного відправлення на фронт, але зауважив, що чинне законодавство наразі цього не передбачає.
Президент зазначив, що воєнний стан передбачає мобілізацію людей і всіх ресурсів.
“Ми сьогодні захищаємось. Якщо завтра, наприклад, половина армії просто піде додому, тоді треба було в перший день здаватися. Якщо завтра половина людей повернеться додому — Путін нас вб’є всіх”, — сказав Зеленський.
Демобілізація в Україні
Нагадаємо, навесні Верховна Рада затвердила законопроєкт щодо мобілізації, однак із нього виключили всі положення, які стосувалися процесу демобілізації.
У грудні Міністерство оборони звернулося до парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки з пропозицією відкласти розробку законопроєкту про демобілізацію до 18 березня 2025 року.
Як зазначив Максим Жорін, заступник командира Третьої окремої штурмової бригади, визначити чіткі терміни служби у Збройних силах наразі неможливо через активні бойові дії, масований російський наступ по всіх фронтах і невдачі у мобілізаційному процесі.
