Через бездіяльність двох генералів та полковника російські окупанти змогли у травні 2024 року прорвати українську оборону у Харківській області та захопити частину регіону. Наразі відповідальні за прорив оборони на Харківщині затримані, повідомляє Державне бюро розслідувань.
За інформацією ДБР, перебувають під вартою колишні командири оперативно-тактичного угруповання "Харків", 125-ї окремої бригади ТрО та 415-го окремого стрілецького батальйону 23-ї ОМБр.
Як пише "Українська правда", затримано бригадного генерала Юрія Галушкіна (колишній командувач ОТУ "Харків"), генерал-лейтенанта Артура Горбенка (ексзаступник командира 125-ої ТрО). Також заарештований колишній комбат 415-го ОСБ полковник Ілля Лапін.
Як стверджують у Державному бюро розслідувань, фігуранти "своїм недбалим ставленням до військової служби" дозволили ворогу захопити частину території Липецької сільської громади, що неподалік Харкова.
"Також дії командирів призвели до втрати особового складу та озброєння, зірвали заходи з оборони державного кордону у зоні їх відповідальності", – розповіли у ДБР.
Що встановили слідчі ДБР
За даними слідства, командири допустили серйозні прорахунки. Зокрема, бригадному генералу закидають, що він неправильно визначив позиції оборони для 125-ї бригади ТрО. Окрім цього Галушкін схибив з напрямками головних ударів російських окупантів. А також недостатньо контролював організацію підготовки та ведення оборонних дій.
Щодо екскомандира 125-ї окремої бригади ТрО, то він, як вважають у ДБР, "неадекватно реагував на нарощення ворогом бойових потенціалів та загроз". За висновками слідства, генерал-лейтенант недбало поставився до належного обладнання оборонних позицій бригади, зокрема, опорних пунктів та інженерних споруджень.
Третій фігурант відповідальний за провал оборони населених пунктів Стрілеча, Липці, Красне та Слобожанське. Полковник не підготував належним чином оборонні споруди у цих селах. Окрім цього не організував бої у названих населених пунктах.
"Через ці порушення противник, розвиваючи успіх, заволодів позиціями підрозділів першого та другого ешелону батальйонів, що призвело до втрати особового складу, проникнення противником в смугу оборони на відстань до 10 км в глибину та втрати контролю над частиною території вздовж державного кордону України", – розповіли у ДБР.
Затриманим мають оголосити про підозру за скоєння таких злочинів:
- ч. 4 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах воєнного стану);
- ст. 429 (організація самовільного залишення поля бою).
Полковнику Іллі Лапіну додатково інкримінують самовільне залишення поля бою.

Затриманим загрожує до 10 років ув’язнення за недбале ставлення до служби в умовах воєнного стану.
Більше про провал оборони на Харківщині
10 травня російські окупанти пішли у наступ у напрямку міста Вовчанськ Харківської області. Ворогу вдалося здійснити прорив на 10 км углиб Харківщини.
Втім Сили Оборони України змогли стабілізувати ситуацію, зупинивши просування ворога. Наразі розташований в 5 км від кордону з РФ Вовчанськ контролюють українські захисники. Та щодня відбивають по декілька російських штурмів.
ДБР почало розслідування причин прориву російською армією українського кордону у Харківській області 10 травня. Попередньо було встановлено, що ворог отримав можливість стрімко просуватися, бо підрозділи 125-ї бригади ТрО залишили бойові позиції у районі сіл Стрілеча, Красне, Борисівка, Пильне і Гатище.
Згідно з розслідуванням Громадського, перед проривом росіян на деяких ділянках на Харківщині не було укріплень.
