Співпраця Росії та Словаччини в енергетичній сфері вигідна словацькому прем’єру Роберту Фіцо, а не його країні. І на це мають звернути увагу словацькі спецслужби, заявив президент України Володимир Зеленський.
На його думку, саме через власну вигоду Фіцо нещодавно їздив до Путіна у Москву. Там словацький прем’єр отримав знижки, за які платить Словаччина.
"Такі знижки не безкоштовні – за них Росії платять суверенітетом або тіньовими схемами. Це має зацікавити словацькі правоохоронні органи та спецслужби", – наголосив Володимир Зеленський.
Він додав, що деталі такого фінансування було оприлюднено під час нещодавньої зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі. Під час дискусії наголошувалося, що Фіцо дистанціювався від спільної європейської роботи над енергетичною незалежністю і не зацікавлений у заміні російського газу.
За словами Зеленського, прем’єр Словаччини хоче допомогти Росії витіснити американський газ та енергоресурси інших партнерів з Європи.
"Він зацікавлений саме в російському газі, вартість якого становить 500 мільйонів доларів США на рік. Інші прибутки приносить нафтова труба, яка проходить через українську територію і дає ще 500 мільйонів доларів на рік, що допомагає панові Фіцо", – сказав український президент.
Він відзначив, що прем’єр Словаччини відмовився від передбачених у ЄС компенсацій. Хоча ці кошти допомогли б полегшити перехідний період і в перспективі позбутися залежності від російських енергоносіїв.
"Отже, його ключова мета – вести справи з Росією, і саме це йому вигідно. Це насправді велике питання безпеки як для Словаччини, так і для всієї Європи. Чому цей лідер настільки залежний від Москви? Чим платять йому і чим він розплачується?", – наголосив Зеленський.
На його думку, підтримуючи російську енергетику Фіцо допомагає Путіну отримувати гроші для війни проти України. І така допомога, як сказав Зеленський, є аморальною.
Візит Фіцо до Москви: що відомо
Нагадаємо, прем’єр Словаччини відвідав російську столицю та зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним 22 грудня. Як сказав Роберт Фіцо, під час зустрічі йшлося про постачання російського газу до РФ, який з 1 січня неможливо буде транспортувати Україною.
Транзит українською територією зупиняється, оскільки 31 грудня спливає термін контракту, укладеного між НАК "Нафтогаз" та ПАО "Газпром".
Українська влада неодноразово попереджала, що продовжувати це контракт не буде. Як підкреслив Зеленський, Київ категорично проти того, щоб Росія отримувала прибутки, які потім спрямовує на війну проти України.
