Марно сподіватися, що Росія відмовиться від ударів по енергетиці, бо це є її ключовим аргументом психоемоційного тиску на Україну та її партнерів. Про це сказав радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв’ю РБК-Україна.
Посадовець відзначив, що під час війни ворог лише збільшує напругу. Йдеться про ядерні навчання, які анонсував російський режим, закупівлю ракет в інших держав. Останнім часом – це залучення військових з Північної Кореї.
Щодо оприлюдненої у Financial Times інформації про початок консультацій між Україною та РФ про припинення взаємних ударів по енергетиці, Подоляк відзначив, що чує таке вже вчетверте. І щоразу ЗМІ посилаються на анонімні джерела.
"Ну трошки дивна логіка. Ну, як завжди, коли ми читаємо десь в західних медіа, що ті чи інші процеси відбуваються, для мене завжди незрозуміло, а на підставі якої логіки вони про це говорять? Тобто чому Росія має відмовитися від типу війни, яку вона веде, якщо вона не вміє по-іншому воювати?", – зауважив Михайло Подоляк.
Він погодився, що такий вкид комусь потрібний. Й запевнив, що й надалі подібні вкиди продовжуватимуться.
У цьому контексті він нагадав про позицію України, яка наполягає на завершенні війни відповідно до норм міжнародного права. Йдеться про відповідальність агресора, зокрема фінансову, яка серед іншого передбачає відшкодування за знищення енергетичних об’єктів в Україні.
Більше про переговори щодо ударів по енергетиці
За інформацією FT, консультації тривають певний час, й сторони могли досягти якихось результатів вже в серпні.
Однак переговорний процес було зірвано через наступ ЗСУ у Курській області. Відтоді Київ начебто намагається відновити переговори. Однак, як пише видання, навряд чи очільник Кремля Володимир Путін погодиться на угоду, поки українські сили контролюють частину території РФ.
В "Укренерго" тим часом попереджають, що прийдешня зима може бути найскладнішою за останні три роки. Через удари, яких впродовж весни та літа росіяни завдали по об’єктах енергетики, Україна втратила 9 гігаватів генерації. Втім наразі в Україні немає масових відключень електроенергії. Це стало можливо в тому числі й через відновлення українських потужностей, доволі теплу осінь та імпорт з ЄС.
Однак, якщо росіяни відновлять свої терористичні атаки, графіки відключень світла знов повернуться.
