Україна налаштована постачати газ до ЄС і після завершення контракту на транзит російського палива. І має намір залучити для цього свої підземні сховища газу (ПСГ), повідомляє РБК-Україна.
За інформацією видання, Київ пропонує партнерам зберігати газ в українських ПСГ і надалі постачати до ЄС. Пропозиції були озвучені Словаччині, яка є одним із найбільших споживачів блакитного палива, що прокачується українською магістраллю. Окрім того, подібна ідея була донесена до Азербайджану, який має замінити в схемі РФ.
У такому випадку, як відзначає видання, йтиметься не про транзит, а про реекспорт палива.
Якщо газ закачуватиме Азербайджан, то подальшому він може продавати його на біржі або за контрактами. Рішення прийматиме залежно від кон’юнктури ринку та потреб країн Європейського Союзу.
Словаччині, якщо вона погодиться на пропозицію, доведеться спочатку закупити газ, а потім вже закачувати його в українській ПСГ. Передбачається, що сировину Братислава куплятиме на кордоні України та РФ, або на точці його входу з Азербайджану до Росії. Газ, переданий Україні на зберігання, Словаччина може використовувати сама, або продавати іншим державам.
Попри те, що пропозиції партнерам Київ озвучив ще кілька місяців тому, переговори на цю тему ще не розпочалися. Як пише видання, "транзитної" теми торкаються під час деяких двосторонніх зустрічей. Однак предметно та детально нічого не обговорюється.
Більше про транзит газу до ЄС
Україна не буде продовжувати контракт на транзит російського газу, який завершується наприкінці цього року, заявив раніше прем’єр Денис Шмигаль. За словами глави уряду, Україна налаштована позбавити Кремль прибутків від продажу вуглеводнів.
За умовами контракту, термін якого спливає, Україна зобов’язалась протягом 5 років прокачати до ЄС щонайменше 225 млрд куб. російського газу. Лише за перші два роки широкомасштабної війни на цьому імпорті РФ заробила близько 10 млрд доларів.
Наразі в ЄС обговорюють два варіанти, як зберегти транзит російського газу територією України. Найбільш зацікавлені в цьому Австрія та Словаччина. Уряди цих країн схильні зберегти український маршрут, оскільки пошуки альтернативних джерел можуть викликати підвищення цін, а це не подобається політикам.
Обидва варіанти, які розглядають у ЄС, передбачають участь Азербайджану. Проте досі не визначено, як саме буде здійснюватись постачання з закавказької країни. За другим варіантом функції ПАТ "Газпром" перебере на себе азербайджанська SOCAR. І саме вона продаватиме газ до Європи.Свої пропозиції Київ озвучив Словаччині та Азербайджану.
