У ЄС налаштовані імпортувати російський газ через територію України після 31 грудня цього року, коли завершиться контракт на транзит палива. Наразі країни євроблоку обговорюють два варіанти збереження транзиту, пише Bloomberg.
Як відзначає видання, намагання Євросоюзу зменшити свою залежність від російського газу підштовхнула вгору ціни на енергоносії та створила тиск на енергосистему регіону.
Втім, європейські газові сховища заповнені. А потоки, що проходять через український маршрут, наразі становлять менш як 5% поставок до євроблоку.
На цьому тлі міністри енергетики країн Європейського Союзу зустрінуться 27 жовтня у Люксембурзі. Вони обговорюватимуть готовність регіону до зими. Ще однією темою зустрічі буде імпорт російського природного газу.
Головними лобістами збереження транзиту газу через Україну є Словаччина та Австрія. Вони зацікавлені надалі використовувати цей маршрут. Бо пошук нових джерел імпорту може означати підвищення цін, що не подобається політикам.
Транзит газу через Україну: варіанти
Для безперешкодного транспортування українська магістраль має отримувати щонайменше 10-11 млрд куб палива. Менші обсяги означатимуть необхідність закачування додаткового газу, що зробить операцію нерентабельною.
Як стверджує видання, Київ і Москва заявили, що готові знайти рішення, яке могло б залучити Азербайджан.
Один з варіантів, який розглядає ЄС, передбачає заміну Росії на Азербайджан, як постачальника. Однак досі не визначено, яким чином це буде працювати.
Слід також враховувати, що запаси газу у закавказькій країні доволі обмежені. Тож, можливо, до постачань доведеться залучати Росію, що робить таку угоду політично суперечливою.
Другий варіант передбачає, що азербайджанська SOCAR може взяти на себе роль ПАТ "Газпром" і продавати газ до Європи. Або компанія може сприяти транзиту через Україну.
Попри те, що до завершення контракту на транзит газу з РФ залишилося трохи більш як два місяці, угода не виглядає близькою. Очікується, що рішення буде схвалено в останні дні поточного, або навіть на початку наступного року.
Єврокомісія, яка протягом останніх десятиріч допомагала усувати газові суперечки між Кивом та Москвою, цього разу усунулася від переговорів. Як сказала глава ЄС Урсула фон дер Ляєн, як поводитися з українською газомагістраллю, вирішуватиме Київ.
Своєю чергою прем’єр України Денис Шмигаль під час зустрічі зі своїм словацьким колегою Робертом Фіцо сказав, що Київ не буде продовжувати контракт на транзит російського газу.
