Права жінок Афганістану, які значно погіршилися після того, як Талібан отримав владу у країні, хочуть захистити у суді. Канада, Австралія, Німеччина та Нідерланди подадуть відповідний позов до Міжнародного суду ООН, пише The Guardian.
Справу порушать відповідно до Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Схвалений Генасамблеєю ООН документ набув чинності ще у 1981 році.
Афганістан ратифікував конвенцію у 2003 році, до переходу влади в країні до рук талібів.
Відзначається, що Афганістан матиме пів року, щоб надати відповідь, перш ніж суд в Гаазі проведе слухання та запропонує тимчасові заходи.
Ініційований чотирма країнами позов стане першою міждержавною суперечкою, яку розгляне Міжнародний суд.
Такий крок, як пише The Guardian, матиме певний результат навіть за умови, що Талібан відмовиться визнати повноваження суду.
"Рішення Міжнародного суду матиме стримувальний ефект для інших держав, які прагнуть нормалізувати дипломатичні відносини з Талібаном", – відзначає видання.
ООН вже раніше проводила переговори з талібами. Проте, щоб вони прийшли на зустріч, з порядку денного виключили питання про гендерні права.
Більше про ставлення Талібану до жінок
Після приходу до влади талібів у 2021 році проти жінок в Афганістані систематично вчиняють дискримінаційні дії. Їм заборонили здобувати вищу освіту. Багато з них вимушені були залишити роботу, тож стали повністю фінансово залежними від чоловіків.
Згодом угруповання Талібан заборонило жінкам лікуватися без супроводу чоловіків. Раніше жінки могли приходити до лікарні разом із родичками. Проте таліби вирішили, що такі візити аморальні.
Минулого місяця афганська влада схвалила новий набір законів про пороки та чесноти. Згідно з оновленням, жінки не повинні виходити з дому, не бувши повністю прикритими. Вони також не можуть співати чи підвищувати голос на публіці.
