Позов України до РФ зі звинуваченням у порушенні Конвенції ООН з морського права в Азовському морях і Керченській протоці почала розглядати постійна палата третейського суду (ППТС) у Гаазі. Перше засідання призначене на понеділок, 23 вересня 2024 року, повідомили у ППТС.
Згідно з розкладом, у перший день слухань позивач та відповідач мають витупити зі вступним словом. Тривалість кожного виступу – 20 хвилин.
Справу розглядатиме арбітражний трибунал з п’яти учасників. Колегію очолює суддя Джин Юн Пак (громадянин Республіки Корея). Іншими членами є суддя Буалем Бугетайя (Алжир), суддя Алонсо Гомес-Робледо (Мексика), професор Олександр Вилегжанін (РФ) та професор Вон Лоу К.С. (Велика Британія).
Повідомляється, що професор Лоу був призначений Україною, а Вилегжанін – Росією. Інші учасники трибуналу, включно з головою, призначені відповідно до регламентної процедури.
Очікується, що Україна виступить із публічним заключним словом у четвер, 3 жовтня 2024 року, о 17:40. Росії нададуть слово у суботу, 5 жовтня 2024 року, о 17:40.
Що передувало
Україна ініціювала арбітражне провадження проти Російської Федерації щодо порушень Морської конвенції ООН у вересні 2016 року. Позов було подано "з метою захисту своїх прав як прибережної держави в прилеглих до Криму акваторіях в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці".
У серпні 2018-го суд в Гаазі відклав розгляд справи по суті, щоб розглянути заперечення Росії. Загарбники наполягали, що претензії України фактично не стосуються Конвенції ООН з морського права. Київ, як переконували росіяни суддів, хоче отримати рішення, що підтверджує суверенітет України над Кримським півостровом.
У лютому 2020 року арбітражний трибунал в Гаазі підтвердив свою юрисдикцію розглядати позов України, але лише в частині Азовського моря і Керченської протоки. Під час розгляду справу суд також вивчить питання викрадення Росією українських природних ресурсів.
