Перед тим як вилучити з обігу 50 копійок, Нацбанк замовив обладнання для утилізації монет вартістю 252 тис. євро, або 12,53 млн грн.
Про це повідомляє "Главком".
Постачальник повинен поставити автоматизований комплекс для переробки монет із продуктивністю від 300 до 1800 кг на годину.
Устаткування вагою близько двох тонн матиме вбудований конвеєр подачі, завантажувальний бункер місткістю 100–200 літрів (до 500 кг), пульт керування та аварійну систему зупинки. Гарантія на експлуатацію — один рік.
Утилізації підлягають монети діаметром від 16 до 26 мм і товщиною 1,2–3 мм. За інформацією НБУ, нині в обігу залишаються 10- та 50-копійчані монети. З 1 жовтня 2025 року стартував поетапний процес їх вилучення, зокрема 10 копійок, які поки що зберігають статус платіжного засобу.
Розмінні монети номіналами 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок були введені в обіг 2 вересня 1996 року. Водночас з обігу вже вивели: з 1 жовтня 2019 року — 1, 2 і 5 копійок, а з 1 жовтня 2020 року — 25 копійок.
Голова НБУ Андрій Пишний раніше наголошував, що заміна копійок на шаги не вимагатиме додаткового фінансування з держбюджету.
Шаг замість копійки
18 грудня Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт № 14093, який передбачає заміну назви розмінної монети "копійка" на "шаг". Документ пропонує повернути історично питому українську назву, що має сприяти відновленню національних традицій у грошовій системі та завершенню реформи, започаткованої у 1996 році.
При цьому очільник НБУ Андрій Пишний запевняв, що додаткових витрат не планується: певний час копійка і шаг перебуватимуть в обігу паралельно зі збереженням співвідношення 1:1.
Нагадаємо, на початку жовтня у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт про перейменування розмінної монети. Профільний комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту ухвалити його як за основу, так і в цілому.
Тоді ж Пишний зазначав, що підтримка цього рішення фактично означатиме відмову від російського впливу в грошовому обігу та розрив символічного зв’язку національної валюти з Москвою і Мінськом.


