Прем’єр-міністр Бельгії Барт де Вевер, який раніше публічно виступав проти використання заморожених російських активів для фінансування “репараційного кредиту” Україні, уперше пояснив мотиви такої позиції.
В інтерв’ю La Libre політик заявив, що не вірить у поразку Росії та боїться наслідків погроз Кремля.
За його словами, Москва недвозначно дала зрозуміти, що Бельгія “відчуватиме наслідки вічно”, якщо підтримає конфіскацію російських резервів.
“Хто справді думає, що Путін спокійно дивитиметься, як забирають російські активи? Мені сказали, що Бельгія та я особисто матимемо проблеми дуже довго”, — заявив де Вевер.
Програш Росії “небажаний” для Бельгії
Очільник бельгійського уряду вважає програш країни-агресорки “небажаним”. Він назвав прогнози про поразку у війні Москви “ілюзіями” та додав, що падіння російського режиму може, на його думку, призвести до непередбачуваних наслідків у країні, яка має ядерну зброю.
Щодо репарацій, політик висловив припущення, що країна, яка програє війну, сама відмовиться від частини або всіх своїх активів. Однак, як зазначено вище, він не вірить, що цією країною стане Росія.
Україна опинилася в ситуації, коли від рішення Європейського Союзу до 18 грудня залежить фінансування на 2026 рік. Без “репараційного кредиту” Київ може залишитися без значної частини ресурсів, необхідних для оборони та відбудови.
Як запасний варіант пропонується тимчасова позика Євросоюзу, однак для довгострокових потреб розглядається саме механізм вилучення російських активів.
Вилучення активів РФ – “крадіжка”?
Де Вевер назвав спробу вилучити заморожені активи Росії “крадіжкою”. Він наголосив, що конфіскація суверенних фондів іншої країни — це безпрецедентний крок.
“Крадіжка заморожених активів іншої країни, її суверенних фондів, ніколи раніше не робилася. Це гроші центрального банку Росії. Навіть під час Другої світової війни гроші Німеччини не конфіскувалися”, — заявив прем’єр.
Раніше політик офіційно пояснював позицію Бельгії тим, що використання активів може “зірвати мирну угоду”. До появи цієї версії Бельгія пояснювала свою стриманість можливими юридичними ризиками.
“Діамантові зв’язки” з РФ
На тлі заяв про небажання “дратувати Кремль” бельгійські медіа нагадали про “діамантові зв’язки” політика з Російською Федерацією.
Зокрема, у квітні 2018 року, бувши мером Антверпена, він очолював торгівельну місію до Москви та Санкт-Петербурга. Захід був присвячений 60-річчю “міст дружби” між містами.
Під час цієї поїздки за участі де Вевера Antwerp World Diamond Centre (AWDC) підписав угоду про співпрацю з державною російською компанією “Алроса”, однією з найбільших у світі з видобутку діамантів.
Антверпен, який де Вевер очолював з 2013 по 2025 рік, тривалий час був ключовим європейським хабом торгівлі російськими алмазами.
