Міністерство економіки України прогнозує на 2026-2028 роки підвищення тарифів на електрику для побутових споживачів. Ціни зростатимуть щороку у середньому на 15% (плюс-мінус 5%).
Про це йдеться в листі Мінекономіки №3011-02/30287-03, яке є в розпорядженні "Економічної правди".
Наразі українці сплачують 4,32 грн за 1 кВт – цей тариф діє з 1 червня 2024 року. Якщо уряд підтримає прогноз Міністерства економіки, то один кіловат коштуватиме побутовим споживачам близько 5 грн у наступному році та більш як 8 грн у 2028-му.
Чому необхідне підвищення тарифів
У НБУ вважають, що тривале замороження тарифів на житлово-комунальні послуги та електроенергію містить ризик для стабільності економіки. Таку думку висловив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук.
"Якщо кілька років якісь тарифи не змінюються, а потім вони піднімаються в рази, то це не та ситуація, яка дозволяє нам належним чином управляти інфляційними процесами", – сказав він.
Ніколайчук зазначив, що нинішнє субсидіювання цін на комунальні послуги є дорогим для держави. Це створює тиск на бюджет та квазібюджетні баланси. Тож, на переконання представника НБУ, підвищення тарифів в Україні є неминучим.
“Рано чи пізно це все одно треба буде вирівнювати”, – наголосив він.
Банкір додав, що передбачати й управляти інфляційними процесами було б простіше, якби держава дотримувалася прогнозованої політики щодо тарифів.
Більше про ціни на комунальні послуги
Як відомо, в Україні наразі діє мораторій на підвищення комунальних тарифів на газ, опалення та гарячу воду. Він має тривати під час воєнного стану та протягом наступних пів року після його закінчення.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ уряд Дениса Шмигаля двічі підвищував ціни на електрику. Вперше наприкінці весни 2023 року, запровадивши тариф у розмірі 2,64 грн за кВт.
У 2024 році Кабмін збільшив тарифи на світло 4,32 грн/кВт-год незалежно від обсягу споживання.
Ціна на газ для українців залишається незмінною з травня 2021 року: 7,96 грн за кубічний метр.
Станом на червень 2025 року борги українців за комунальні послуги сягнули 106 млрд грн. Найбільше споживачі заборгували за опалення та гарячу воду (35,2 млрд грн), газ (32,3 млрд грн) та електрику (17,1 млрд грн).
Варто зазначити, що під час повномасштабної війни найбільше суттєво, у понад два рази, зросли борги за електрику.
