На початку березня в Україні розпочалися ремонтні роботи на енергоблоках атомних і теплових електростанцій. У зв’язку з цим постало питання про те, що буде з енергосистемою.
Чи варто українцям готуватися до відключень світла – в матеріалі видання "Політаналіз".
Чому атомні блоки виводять в ремонт
"Енергоатом" проводить ремонтні роботи на енергоблоках атомних електростанцій у теплу пору року, оскільки в цей період нестача електроенергії менш критична для споживачів порівняно з холодними місяцями. Планові ремонти та перезавантаження блоків є обов’язковою щорічною процедурою, пояснював речник "Енергоатому" Леонід Олійник у коментарі для Hromadske.
Водночас інформація про графіки ремонту енергоблоків та інші деталі робіт є засекреченою. Навіть показники потужності, які видають атомні електростанції, не розголошуються. Це пов’язано з тим, що за цими даними можна легко визначити, скільки енергоблоків перебувають у роботі, а які – на ремонті, що є ризиковано в умовах повномасштабної війни.

Олійник зазначив, що пріоритет для енергетиків – підготовка до опалювального сезону. Раніше ремонтні роботи проводилися протягом усього року: енергоблоки виводили з експлуатації влітку, восени та взимку, оскільки енергосистема працювала стабільно, а інфраструктура залишалася неушкодженою. Однак останніми роками компанія проводить роботи лише в теплий період.
Чому відключають світло влітку
В Україні наразі функціонують дев’ять енергоблоків на атомних електростанціях, тоді як ще шість перебувають під окупацією на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Для того, щоб атомні електростанції стабільно працювали в зимовий період, у літні місяці на них необхідно проводити профілактичні ремонти та здійснювати перевантаження ядерного палива. Через це обсяги виробництва електроенергії тимчасово зменшуються.
Після завершення всіх запланованих ремонтів восени атомні станції зможуть працювати на повну потужність, що зменшує ймовірність відключень електроенергії.
Ще однією причиною дефіциту є літня спека. За інформацією “Укренерго”, у цей період рівень споживання електроенергії зазвичай на 30% вищий, ніж навесні або восени. До початку повномасштабної війни піковий попит улітку майже прирівнювався до зимового через активне використання кондиціонерів.

Зокрема однією з причин збільшеного споживання є робота холодильного обладнання на підприємствах. Від безперебійного постачання електроенергії залежить збереження багатьох виробничих процесів, зокрема у харчовій та фармацевтичній галузях.
Попри це, загальне навантаження на енергосистему влітку залишається меншим, ніж узимку. У теплий період довший світловий день і немає потреби в інтенсивному опаленні, що значно знижує рівень споживання електроенергії.
У січні 2024-го головний диспетчер “Укренерго” Віталій Зайченко пояснював, що саме завдяки високій проточності води у Дніпрі та Десні Україні вдалось пройти період зимових пікових навантажень без відключень електроенергії. Завдяки цьому гідроелектростанції змогли виробити рекордний обсяг електроенергії, що суттєво підтримало енергосистему.
Наразі ж ситуація змінилася. Як зазначає радник прем’єр-міністра Юрій Бойко, цьогоріч рівень води буде нижчим через нестачу опадів.

Що робити з дефіцитом
В Україні з 9 енергоблоків атомних електростанцій 7 мають потужність 1000 мегаватів, тоді як ще 2 – по 440 мегаватів. Поки значного потепління ще не сталося, а резервних джерел генерації немає, навіть тимчасове зупинення одного блока потужністю 1000 мегаватів може спричинити дефіцит електроенергії в системі.
Як зазначає “Економічна правда”, навіть без урахування можливих масштабних атак з боку ворога, дефіцит електроенергії навесні та влітку буде від чинників, що вже впливають на енергосистему.
Водночас це не означає, що відключення світла для споживачів стануть неминучими. Головне питання – як компенсувати нестачу генерації. Для цього існують кілька механізмів, і обмеження електропостачання для населення розглядається як останній із можливих варіантів.
Найбільш очевидним способом збалансування енергосистеми є імпорт електроенергії з Євросоюзу. З 1 грудня 2024 року Європейська мережа операторів передавання електроенергії ENTSO-E збільшила доступні обсяги імпорту для України з 1700 до 2100 мегаватів. Окрім цього, в разі критичної потреби країна може додатково отримувати ще 250 мегаватів у форматі аварійної допомоги.

Другим варіантом компенсації дефіциту є використання внутрішніх резервів, зокрема максимальне завантаження теплових електростанцій. Це можливо за умови, що енергоблоки залишаться у резерві та не зазнають пошкоджень від російських обстрілів.
Третім інструментом є обмеження споживання електроенергії. У першу чергу скорочення стосуватиметься промислових підприємств. Лише в крайньому разі можуть бути запроваджені графіки аварійних відключень для населення, малого та середнього бізнесу.
Чи очікувати відключень світла
Юрій Бойко зазначає, що в березні та квітні рівень споживання електроенергії залишиться високим. Це може призвести до зростання дефіциту в енергосистемі. У такій ситуації нестачу доведеться компенсувати імпортом або ж шляхом обмеження споживання. Насамперед обмеження торкнеться промислових підприємств, але поки що складно прогнозувати, чи буде цього достатньо.

Один зі співрозмовників “Економічної правди” в енергетичній компанії налаштований більш оптимістично. Він вважає, що за відсутності масштабних атак на енергосистему найближчими місяцями жодних обмежень для населення не буде. Головну ставку роблять на імпорт електроенергії з ЄС.
За словами джерела, цьогоріч графік ремонтів на атомних електростанціях був оптимізований, тож у найспекотніші місяці не очікується повторення торішніх провалів у генерації. Найбільший дефіцит прогнозується у липні, проте співрозмовник запевняє, що його можна повністю компенсувати завдяки постачанню з ЄС.
На питання про те, чи можливі обмеження у разі проблем з імпортом, він відповів наступним чином:
"Напевно, так, але, знаючи, як організований процес, не думаю, що будуть проблеми з точки зору доступності, можливості залучення та вартості імпорту".
