Віцепрезидент США Джей Ді Венс планує відвідати Угорщину напередодні парламентських виборів, аби висловити підтримку чинному голові уряду Віктору Орбану.
Про це повідомляє Politico з посиланням на телеграму Державного департаменту США.
Зазначається, що візит високопосадовця може відбутись з 7 по 8 квітня.
Як зазначає Politico, відкрита агітація на користь іноземного політика суперечить усталеній практиці Вашингтона не втручатися у внутрішні справи інших країн. Втім, президент США Дональд Трамп вже публічно висловив підтримку Орбану – як у соцмережах, так і у відеозверненні на Конференції консервативних політичних дій у Будапешті.
Згідно з телеграмою, Венс може стати найвищим за рангом американським посадовцем, який відвідає Угорщину з часів візиту президента Джорджа Буша у 2006-му. До цього, в лютому, країну також відвідував державний секретар Марко Рубіо.
У телеграмі прямо не зазначено, що візит Венса має на меті саме вплинути на парламентські вибори. Водночас документ демонструє чітку проорбанську позицію адміністрації Трампа. Зокрема, там йдеться про те, що відносини між США та Угорщиною перейшли від конфронтації за попередньої адміністрації до “золотої ери” партнерства – з акцентом на оборону, торгівлю та енергетику.
Також підкреслюється спільне бачення Трампа й Орбана щодо необхідності співпраці для “захисту” Європи.
У документі, ймовірно підготовленому для Венса, зазначається, що його візит має стати сигналом підтримки Угорщини з боку США на тлі змагання Росії та Китаю за вплив й напружених виборів 12 квітня.
Парламентські вибори в Угорщині
Парламентські вибори в Угорщині відбудуться 12 квітня 2026 року. Вважається, що вони стануть найсерйознішим випробуванням для Орбана з часу його приходу до влади у 2010-му. Згідно з опитуваннями, наразі керівна партія “Фідес” відстає від опозиційної політичної сили “Тиса”.
Лідер партії “Тиса” Петер Мадяр під час виступу на передвиборчому мітингу закликав угорців підтримати його політсилу, аби змінити конституцію, а також позбутись орбанівського “режиму”.
