Схему, за якою постачальники АТ "НАЕК "Енергоатом" змушені були сплачувати 10-15% "відкатів" від вартості контрактів, організувала група осіб. До неї входили відомий бізнесмен та ще чотири людини.
Про це повідомляє Національне антикорупційне бюро.
За даними НАБУ, контрагенти "Енергоатому" змушені були платити "відкати", аби уникнути блокування платежів чи втрати статусу постачальника. Така практика отримала назву "шлагбаум".
"Фактично, було створено систему, за якої стратегічним підприємством із доходом понад 200 мільярдів гривень керували не топменеджери, наглядова рада або держава, як власник, а стороння особа, яка, не маючи повноважень, узяла на себе роль тіньового управлінця", – кажуть у Бюро.
Повідомляється, що слідчі збирали матеріали 15 місяців: було проведено понад 70 обшуків, зібрано понад 1000 годин аудіозаписів. Операція з викриття корупції в енергетиці отримала кодову назву "Мідас".
Хто фігурує в справі
Слідство оприлюднило частину аудіозаписів, з яких випливає, що серед учасників схеми особи з позивними "Рокет", "Тенор" і "Карлсон". Вони обговорюють будівництво об’єктів в енергетичній сфері, наприклад, можливість припинення побудови захисних споруд на трансформаторах через "пусту втрату коштів".

Серед інших тем розмов фігурантів розподіл "відкатів" – можливі кадрові зміни в Міністерстві енергетики та "Енергоатомі".
Повідомляється, що один з постачальників НАЕК “Енергоатом”, погодившись на умови учасників групи, отримав контракт на 435 млн грн. До цього він мав контракт на 12 млн грн.
"10 жовтня, коли президент збирає нараду щодо захисту обʼєктів енергетики, члени організації обговорюють як їм підняти відсоток з 10 до 15 (відкату — ред.) під час будівництва захисних споруд на Хмельницькій АЕС", — розповіли в НАБУ.
Там не розкривають персональні дані фігурантів, а також хто саме є організатором схеми. За версією слідства, керівник групи залучив до схеми двох осіб:
- колишнього заступника керівника Фонду державного майна, який надалі став радником міністра енергетики;
- колишнього правоохоронця, що обіймав посаду виконавчого директора з фізичного захисту та безпеки компанії.
Поіменний список фігурантів
Як пише народний депутат Ярослав Железняк, у справі НАБУ фігурують такі особи:
- "Рокет" – Ігор Миронюк, радник Германа Галущенка, який до переформатування уряду в липні 2025 року обіймав посаду міністра енергетики. Миронюк водночас є помічником колишнього нардепа-зрадника Анатолія Деркача;
- "Тенор" – Дмитро Басов, виконавчий директор з фізичного захисту та безпеки АТ "НАЕК "Енергоатом";
- "Карлсон" – бізнесмен, співвласник студії "Квартал 95" Тимур Міндіч;
"Професор", який фігурує в плівках, – це колишній міністр енергетики Герман Галущенко, каже Железняк.
Він також стверджує, що до справи причетний Сергій Пушкар, член Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). З 2022 року по вересень 2025-го він обіймав посаду виконавчого директора з правового забезпечення АТ "НАЕК "Енергоатом".
Пушкар фігурує в епізоді, в якому йдеться про 20 000 доларів.
Як наголосили в Національному антикорупційному бюро, розслідування ще триває. Чи було оголошено про підозру, або затримання фігурантів справи, в НАБУ не уточнили.
Раніше в Бюро повідомляли про викриття корупційної схеми в енергетиці. У рамках операції було "задокументовано діяльність високорівневої злочинної організації".
За даними "Української правди", 10 листопада НАБУ провели обшуки у Германа Галущенка та Тимура Міндіча. Як пише УП, співвласник студії "Квартал 95" за декілька годин до цього виїхав з України.



