Росія пропонує "локальне перемир’я", щоб відновити зовнішнє живлення Запорізької електростанції. Окупована ЗАЕС вже ти тижні працює на генераторах, бо росіяни відключили її від української мережі.
Про це пише BBC.
Про необхідність тимчасово припинити вогонь поблизу Запорізької АЕС заявив постійний представник Росії при міжнародних організаціях у Відні Михаїл Ульянов. За його словами, до 20 жовтня можуть розпочатися роботи з відновлення двох пошкоджених ліній — “Дніпровської” та “Феросплавної-1”.
"Щоб це стало реальністю, необхідно домовитися про локальне припинення вогню в місцях, де будуть проводитися ремонтні роботи", – заявив російський посадовець.
Більше про блекаут на ЗАЕС
Зовнішнє живлення найбільшої в Європі атомної електростанції припинилося 23 вересня. Захоплена російськими військами навесні 2022 року ЗАЕС понад три роки не виробляє електроенергію. Однак потребує стабільного живлення для охолодження ядерного палива.
Минуло вже майже три тижні, як електрику для станції виробляють аварійні дизель-генератори. Це надзвичайна ситуація, бо ЗАЕС і генератори не готові до тривалої роботи в такому режимі, наголосив президент України Володимир Зеленський. За його словами, блекаут на енергетичному об’єкті спричинили російські обстріли.
Президент також заявляв, що саме український контроль над Запорізькою АЕС гарантує безпеку.
"Росія свідомо створює загрозу радіаційних інцидентів, користуючись, на жаль, слабкою позицією МАГАТЕ та директора Рафаеля Гроссі, а також розпорошеністю глобальної уваги", – наголошував український лідер.
Він також зазначав, що Україна готова до спільного ремонту ліній електропередачі, аби відновити живлення АЕС.
Москва, своєю чергою, звинувачує Україну. Як заявили у Кремлі, "нерозумно звинувачувати Росію в обстрілах станції, яку вона сама контролює".
Більше контексту
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга назвав поточне знеструмлення "тестовим" відключенням. За його словами, це частина підготовки ЗАЕС до об’єднання з російською енергосистемою.
Заяву українського дипломата підтверджують висновки Greenpeace, засновані на даних супутникового моніторингу. Як вважають експерти, Російська Федерація розпочала підготовку до інтеграції ЗАЕС до своєї системи у 2023 році. Для цього, зокрема, будується нова лінія електропередач між Мелітополем і Маріуполем довжиною понад 200 км. Ця ділянка необхідна для об’єднання окупованих територій з енергомережами РФ.
Профільні фахівці застерігають, що будь-яка спроба перезапуску реакторів на Запорізькій АЕС здатна спровокувати катастрофу на кшталт Чорнобиля або Фукусіми.
