Глава українського уряду Юлія Свириденко повідомила, що Україна та Сполучені Штати запустять видобуток корисних копалин упродовж 18 місяців.
Урядовиця розповіла, що провела розмову з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, під час якої, зокрема, обговорювали реалізацію угоди про корисні копалини.
За словами Юлії Свириденко, триває робота над розширенням мандату американсько-українського інвестиційного фонду відбудови, створення якого передбачає угода. Йдеться про те, щоб фонд міг інвестувати в оборону.
"Перше засідання ради директорів фонду заплановане на вересень. Завдання – запустити перші три проєкти протягом 18 місяців", – розповіла Свириденко.
Вона також повідомила, які ще питання обговорювала з Бессентом. Посадовці приділили "значну увагу потенційній оборонній угоді, яку анонсував президент Володимир Зеленський – щодо виробництва і продажу українських дронів". Окрім цього сторони обговорили можливу закупівлю американської зброї та посилення санаційного тиску на Росію.
Розмову з міністром фінансів США Бессентом прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко охарактеризувала як "дуже змістовну".
Угода про надра: деталі
Україна та Сполучені Штати уклали угоду про надра, яка охоплює видобуток 57 видів корисних копалин.
Документ закріплює основні рамки співпраці, які ґрунтуватимуться на таких принципах:
- створюється інвестиційний фонд на умовах 50/50 із рівним правом голосу сторін;
- Україна зберігає контроль над надрами, ресурсами та інфраструктурою;
- угода не створює боргових зобов’язань;
- фонд інвестує в комерційні проєкти з гарантіями типу “бери або плати”;
- реалізація проєктів в рамках угоди не перешкоджає євроінтеграції України.
8 травня Верховна Рада ратифікувала угоду, 12 травня документ підписав Володимир Зеленський. Рамковий документ доповнять дві технічні угоди. Вони стосуються створення інвестиційного фонду в межах домовленостей про надра і, за роз’ясненням Мінекономіки, не потребують затвердження Верховною Радою для їхньої імплементації.
